۲۶ آذر ۱۳۷۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5736494
۰ نفر
جلسه توجیهی فرماندهان ارشد آمریکا برای خبرنگاران # نیویورک ، ایرنا: 26 آذر 1377 برابر با 17 دسامبر 1998 فرماندهان ارشد آمریکا، ظهر پنجشنبه ، به وقت نیویورک، در یک نشست توجیهی با خبرنگاران ، تاکید کردند، تنها تعداد کمی از موشک های آمریکایی به هدف های مورد نظر در عراق اصابت نکرده است.
"ویلیام کوهن" وزیر دفاع و "شلتون" رئیس ستاد مشترک آمریکا، در گفت وگوی توجیهی با خبرنگاران آمریکایی در پنتاگون ، عکس های ساختمان های ویران شده در جریان تهاجم موشکی و هواپیماهای آمریکایی به عراق را، به خبرنگاران ارائه کردند و مدعی شدند بخش عمده اهداف نظامی عملیات چهارشنبه شب آمریکا و انگلیس ، تحقق یافته است.
شلتون گفت : پایگاه های هوایی ، پدافند هوایی و مراکزی که عراق مانع بازدید بازرسان تسلیحاتی سازمان ملل شده بود و یا اطلاعات آنها را به بازرسان نداده است،از اهداف عملیات چهارشنبه شب به ( وقت نیویورک ) بودند.
وی افزود : علاوه بر آن، 50 مرکز نگهداری سلاحهای شیمیایی و میکروبی عراق ، در اهداف عملیات آمریکا قراردارند.
شلتون، گفت : ما به قدرت نظامی خود، که از آمریکا یک ابر قدرت در جهان ساخته است ، افتخار می کنیم.
"ویلیام کوهن" وزیر دفاع آمریکا، بدون ذکر نابودی صدام،گفت : آمریکا قصد دارد ، با عملیات "روباه صحرا " ، خطر صدام را برای منطقه و جهان از بین ببرد.
وی تصریح کرد ، عملیات در روزهای آینده نیز ادامه خواهد یافت و قصد داریم نیروی دریایی عراق را نیز هدف قرار دهیم .
کوهن مدعی شد ، در مرحله اول عملیات ، ساختمان گارد ریاست جمهوری صدام و مرکز فرماندهی اطلاعات نیروهای عراق ، به کلی از بین رفته است.
وی ، در دفاع از اتهام های مطرح شده درباره زمان حمله به عراق گفت : ما قبلا بارها به عراق فرصت داده بودیم و این زمان بهترین فرصت برای حمله بود و ما به قول خود عمل کردیم.
وزیر دفاع آمریکا، گفت : ما تلاش داریم، تلفات انسانی این عملیات، به حداقل ممکن برسد.
وی تصریح کرد ، تمامی نیروهای آمریکایی شرکت کننده در مرحله اول عملیات ، پس از انجام ماموریت خود ، سالم به پایگاه هایشان بازگشته اند.
وی از آمریکایی ها خواست ، در تمام جهان ، به ویژه در شهر نیویورک ، تدابیر امنیتی را در زمان عملیات در خلیج فارس افزایش دهند.