۲۶ آذر ۱۳۷۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5736341
۰ نفر
عراق خواستار وساطت شورای امنیت برای برقراری آتش بس شد # نیویورک ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 26/9/77 نماینده دایم عراق در سازمان ملل، از شورای امنیت خواست به وظیفه خود عمل کند و آتش بس کامل را در منطقه برقرار سازد.
"نزار حمدون" نماینده دایم عراق در سازمان ملل که چهارشنبه شب به وقت نیویورک به عنوان نخستین سخنران بحث عمومی شورای امنیت ، درباره حمله آمریکا و انگلیس به عراق ، گفت: آمریکا در حالیکه شورای امنیت سرگرم بررسی گزارش "آنسکام" و آژانس بین المللی انرژی اتمی بود، با حمله به عراق قوانین بین المللی را صریحا نقض کرد.
وی با حملات تند به "ریچارد باتلر" رئیس بازرسان سازمان ملل گفت که باتلر، جهان را به سمت یک بحران و فاجعه پیش می برد و در حالیکه بازرسان سازمان ملل دستکم از 300 منطقه عراق بازرسی داشته اند، وی در گزارش خود بر پنج منطقه که نتوانسته بازدید کند، تاکید کرده است .
نماینده عراق گفت: امروز، روز غم انگیزی در سازمان ملل و شورای امنیت است، زیرا تهاجم آمریکا و انگلیس، نشان دهنده عدم وجود ارتباط در جامعه بین الملل و تسلیم جهان در برابر قدرت مطلقه آمریکاست.
حمدون گفت: در حالی با نمایندگان جامعه بین الملل صحبت می کنم که مردم عراق زیر بمباران قرار دارند و هر لحظه بمب ها به زندگی پیرمردان ، زنان و لبخند کودکان در عراق پایان می دهد .
وی با بیان موارد اختلافات عراق با بازرسان سازمان ملل گفت: ادعای آمریکا مبنی بر تهدید کشورهای منطقه از سوی عراق و و وجود سلاحهای کشتار جمعی در کشور من، یک دروغ بزرک است .