۲۶ آذر ۱۳۷۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5736327
۰ نفر
عنان : امروز برای سازمان ملل و جهان روز غم انگیزی است # سازمان ملل ، ایرنا: 26 آذر 1377 برابر با 17 دسامبر 1998 دبیر کل سازمان ملل، روز حمله آمریکا به عراق را روزی غم انگیز بـرای این سازمان و برای جهان دانست .
" کوفی عنـان" که روز چهارشنبه در سازمان ملل بیــــانیه ای را خطـاب به خبرنگاران قرائت کرد، افزود : اندیشه من، امشب همراه مـردم عــــــراق و 370 امدادگر سازمان ملل است که در عراق باقی مانده اند و همـــه کســان دیگری که زندگی آن ها در خطر است .
دبیر کل سازمان ملل، گفت : امروز برای من نیز شخصا روز غم انگیزی است.
در تمام سال جاری ، من هر آنچه را که در توان داشتم کردم تا به طریقی صلح جویانه قطعنامه های شورای امنیت رعایت شود و در نتیجه از به کارگیری قدرت نظامی جلوگیری شود .
عنان، افزود : این کار روندی آسان و بی دردسر نبود و به حوصله ، عـزم و اراده جستجوی صلح ، زمانی که همه نشانه ها حاکی از جنک بود نیاز داشت .
با وجود این که این وظیفه بسیار دشوار بود ، سازمـــان ملل ناچار بـود تا زمانی که امیدی برای صلح وجود داشت تلاش کند . من عمیقا متــاسفم که امروز ثابت شد این تلاش ها کافی نبود .
دبیر کل سازمان ملل، گفت : آنچه را اتفاق افتاده نمی توان لغو کرد .
آینده را نیز نمی توان پیش بینی کرد . تنهـا چیزی که می دانیم این است که فردا مثل دیروز در عراق و منطقه نیاز شدیدی به کمک های بشردوستـــــانه و دیپلماسی التیام بخش هست . سازمان ملل مثل همیشه آماده است در هر دو مورد نقش خود را ایفا کند .
ع / و