۱۸ آذر ۱۳۷۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5735449
۰ نفر
اتحاد شرکت های نفتی آمریکا برای اجرای طرح باکو - جیحان # نیویورک، ایرنا: 18 آذر 1377 برابر با 9 دسامبر 1998 شرکت های بـزرک نفتی آمریکا برای انتـقال نـفت و گاز قزاقستان از طریق دریای خزر به ترکیه متحد می شوند.
روزنامه "وال استریت ژورنال" روز چهارشنبه نوشت : دولـت آمریکا از طرح انتقال نفت و گار قزاقستان از طریق دریـای خـزر به ترکیه در بـرابـر طـرح انتقال این منابع از طریق روسیه و ایران حمایت می کند.
شرکت های مختلفی چون رویال داچ / شل ، موبیل و شورون در تـلاشـند برای انتقال منابع قزاقستان از طریق دریای خزر به ترکیه قراردادی با این کشـور امضا کنند.
این شرکت ها در ابتدا مبـلغ 20 میلیون دلار طی یک سـال برای مطـالـعــه زمینه های فنی و اقتصادی هزینه خواهند کرد و مطالعات مهندسی گسترده تر برای ساخت خط لوله بدنبال آن صورت خواهد گرفت.
در صورت توافق طرفین بر جزئیات طرح یاد شده ، امضـای قــرارداد بـیــن شرکت های نفتی و قزاقستان روز چهارشنبه در محـل وزارت انـرژی آمریکـا در واشنگتن انجام می گیرد.
دولت "بیل کلینتون" رییس جمهوری آمریکا خواستار احداث خط لوله از طریق باکو به بندر جیحان در دریای مدیترانه است.
دلیل مخالفت واشنگتن با احداث خط لوله از طریق روسیه بی ثباتی این کشور عنوان شده است و تلاش برای احداث خط لوله از طریق ایران نیز برای شرکت های نفتی آمریکایی با مجازات کاخ سفید روبرو خواهد شد.
مساله مسیر خطوط لوله نفتی برای انتقال منابع دریــای خــزر به یکی از مسایل اساسی سیاست خارجی آمریکا تبدیل شده است.
هزینه احداث خط لوله باکو - جیحان بین دو تا چهار میلیارد دلار تخـمین زده می شود.
مذاکرات شرکت های نفتی در واشنگتن در حالی انجام می شود که وزیر خارجه قزاقستان سرگرم مذاکره با مقام های آمریکایی است.