نژاد حسینیان : در پیگیری هشدار جامعه بین الملل به طالبان جدی هستیم # نیویورک ، ایرنا: 25 مرداد 1377 برابر با 16 اوت 1998 سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل اعلام کرد: هشدار جامعه بین المللی به گروه طالبان که در بیــانیه صریح پنجشنبه شورای امنیت ابراز شد را با جدیت پیگیری خواهیم کرد .
"محمد هادی نژادحسینیان" سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد، روز شنبه در گفتگویی با خبرنگار ایرنا درباره پیگیری های بین المللی برای آزادی دیپلمـات ها و خبرنگار ایرنا از اسارت نیروهای طالبان گفت: به خاطر نگرانی شدید جمهوری اسلامی ایران و حساسیت ویژه وزارت امور خارجه نسبت به تحولات افغانستان و امنیت اتبـاع جمهوری اسـلامی ایران که بر خلاف تمـام موازین شناخته شده حقوق بین الملل توسط گروه طالبان ربوده شده اند، نمایندگی ایران در سازمان ملل پس از تسلیم نامه وزیر امور خارجه به دبیرکل سازمان ملل تلاش گسترده ای را بـرای پیگیری این واقعه اسفبار از طریق سازمان ملل بویژه شورای امنیت آغاز کرد.
وی افزود : بـا توجه به این که شورای امنیت نهاد اصلی سازمان ملل است و مسئولیت حفاظت از صلح و امنیت بین المللی را بـرعهده دارد مواضع و تصمیم های آن اثرات سیاسی - حقوقی ویژه ای دارد لذا توجه کامل شورای امنیت را به اهمیت واقعه اتفاق افتاده در افغانستان و ارتباط آن باامنیت منطقه و جهان جلب کردیم و اعضای شورا را نسبت به ضرورت اتخاذ موضع قاطعی نسبت به ایــن رویداد مهم ترغیب نمودیم.
نژاد حسینیان تصریح کرد : با توجه به اینکه ایران عضو شــورای امنیت نیست فعال کردن شورا نیاز به تلاش مضاعفی داشت لذا طی سه روزگذشته تماس ها و دیدارهای متعددی با سفرا و نمایندگان کشورها از جمله برخی از اعضــای شورای امنیت صورت گرفت و وضعیت جدید افغانستان ، اثرات آن بر امنیت منطقه ، مشکلاتی که کشورهای همسایه افغانستان با آن روبرو خواهند شد و مــــواضع جمهوری اسلامی ایران درباره این تحولات برای آنان تشریح شد .
نماینده دائـم ایران در سازمان ملل گفت : در ملاقاتی که بارئیس شـورای امنیت داشتم ، علاوه بر موارد فوق به تفصیل موضوع اســـــارت دیپلمات ها و خبرنگار ایران در مزار شریف و نگرانی مردم و دولت ایران از این اقدام غیر انسانی طالبان را بـه اطلاع وی رساندم و درخواست کردم تـــا موضوع را به شــورای امنیت گزارش نموده و از شورا تقاضا کند تا تصمیم روشن و قـــاطعی در بـاره این واقعه اتخاذ نماید که با عنایت خداوند متعال مجموعه اقدامات انجام شده به ثمر نشست و شورای امنیت با هشیاری کامل نسبت به تحولات منطقه موضع بسیار جدی را اتخاذ نمود.
موضع شورای امنیت اولین واکنش پس از تصرف مزارشریف بود که درآن بطور مشروح نسبت به مسائل افغانستان از جمله ربودن دیپلمات ها و خبــــــرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اعلام موضع شد .
نژاد حسینیان گفت : نقش موثر برخی از اعضای شورای امنیت بویژه روسیه به عنوان عضو دائم شورا در تدوین و حمایت از بیانیه قابل تحسین بود.
نماینده دائم ایران گفت : در بیانیه شورا نکات مهم و جـدی وجود دارد که از آن جمله محکومیت طالبان بخاطر بی توجهی به خواست جامعه جهانی مبنی بر پایان سریع مخاصمه ، اتش بس فوری و شروع مذاکره قابل توجه است .
درباره واقعه ربودن دیپلمات ها و خبرنگار ایرنا بیانیه به چهار نکته اساسی تصریح دارد که عبارتند از : ذکر نـــــام طالبان بعنوان تصرف کننده کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مزار شریف ، تـــاکید بر اینکه این اقدام نقض بارز هنجارها و اصول شناخته شده حقوق بین الملل بوده است ، هشدار جدی به طالبان دربـــاره وارد ساختن هرگونه آسیب بیشتر به افراد دستگیر شده و درخواست آزادی فوری آنان .
نماینده ایران گفت : این بیانیه در واقع هشدار جدی جامعه بین المللی به رفتار غیرانسانی و روش های غیرقانونی گروه طالبان در گسترش وادامه جنک در افغانستان از جمله حمله به سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مزارشریف و به اسارت گرفتن ایــــرانیان تلقی می گردد و بنظر ما عدم توجه به ایــن هشدارها می تواند نتــایج غیرقابل پیش بینی برای طالبان و حامیان آنها در صحنه بین المللی در پی داشته باشد .
نژاد حسینیان در پـاسخ به این سوال که شورای امنیت تاکنون چه اقدامی درباره حمله طالبــان به شمال افغانستان انجام داده است ؟ گفت : از زمان شروع مجدد حمله طالبــان علیه جبهه شمال ، شورای امنیت دو جلسه درباره آن برگزار کرده است ، جلسه اول در پانزدهم مرداد ماه بود که در یک بیانیه ای رسمی خواستار توقف فوری درگیری ها و شروع دوباره گفتگوهای بین افغانی شد.
وی افزود : پس از تحولات مزارشریف و ارائه گزارش هایی به شورا مبنی بر دخالت مستقیم نیروهای نظامی خارجی در حمایت از طالبان شورای امنیت پنجشنبه گذشته دومین جلسه خود را برگزار کرد که منجر به اعلام هشدار صریح یاد شده گردید .
نژاد حسینیان گفت : پیش بینی ما این است که پس از بررسی های بیشتری توسط دبیرخانه سازمان ملل و ریاست شورای امنیت ، شورا جلسه دیگری درباره افغانستان در آینده نزدیک برگزار خواهد کرد.