۲۶ خرداد ۱۳۷۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5715827
۰ نفر
فرستاده شورای اروپا با رییس جمهوری آذربایجان دیدار کرد # باکو - ایرنا 26 خرداد 1377 برابر با 16 ژوئن 1998 خبرگزاری جمهوری آذربایجان "توران" روز سه شنبه گزارش داد ،" ژاک بومل" فرستاده "شورای اروپا" در مسایل این کشور دوشنبه شب بـــا "حیدر علی اف" رییس جمهوری آذربایجان دیدار کرد .
وی در این دیدار گفت : جای تعجب است که آمریکا و روسیه که اعضای گـروه مینسک هستند به ارمنستان کمک می رسانند.
"بومل" افزود ، آمریکا کمک چند میلیون دلاری در اختیار ارمنستــان قرار می دهد و روسیه نیز این کشور را با جنک افزارهای روسی تجهیز می کند.
وی گفت ، در پی تغییرات در حکومت ارمنستان ، مقام های رسمی این کشـــور خواستار استقلال کامل قره باغ و الحاق آن به ایروان هستند.
فرستاده شورای اروپا گفت : همه اینها مسایل و مشکلاتی جدی در راه حـــل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ ایجاد می کند .
وی افزود: باید آوارگان به خانه های خود بازگشته و وضع حقوقی قره بـــاغ براساس اسناد مصوب در اجلاس پاریس و هلسینکی حل و فصل شود.
رییس جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار گفت ، باکو مایل به اعطــــای خودمختاری در عالی ترین سطح حقوقی به قره باغ کوهستانی است .
وی گفت : ارمنستان می تواند مطابق میل و اراده خود عمل نماید ، ولــــی مقام های ارمنستان نباید فراموش کنند که آذربایجان هرگز حاضر نخواهد بــود بخشی از اراضی خود را به کسی هدیه کند.
مناقشه قره باغ از فوریه 1988 و در پی تصمیم مجلس ایالت خود مختـــــار قره باغ جمهوری آذربایجان برای الحاق این منطقه به ارمنستان آغاز شد.
گروه مینسک در سال 1992 به پیشنهاد سازمان امنیت و همکاری در اروپـــا برای میانجی گری در مناقشه قره باغ تشکیل شد.
کشورهای روسیه، بلاروس، جمهوری چک، فرانسه ، ایتالیا، سوئد، آمریکا ، آلمان و ترکیه در گروه مینسک عضویت دارند.