موضوع روابط ایران و آمریکا، از دیدگاه مشاور وزیر امور خارجه ایران # تهران - ایرنا نهم خرداد 1377 برابر با 30 می1998 روزنامه انگلیسی زبان "ایران دیلی" در شماره روز شنبه خود با توجه به طرح مجدد موضوع روابط ایران و آمریکا در مطبوعات و تردد برخی از چهره های رسانه های آمریکایی به تهران با "صادق خرازی" سفیر فرهنگی سابق ایران در سازمان ملل و مشاور عالی وزیر امور خارجه ایران، به گفت و گو نشست.
در این گفت و گو، وی روابط ایران و آمریکا طی سال های اخیر را، مورد نقد و بررسی قرار داده است.
به گفته صادق خرازی، که پیش از این نماینده ویژه ریاست جمهوری و ریاست ستاد برگزاری هشتمین اجلاس سران کنفرانس اسلامی را بر عهده داشته است، طی یکسال گذشته پرونده روابط ایران و آمریکا از فراز و نشیب های فراوانی برخوردار بوده است و نقطه آغاز این تحرک را می توان در طرح گفت و گو بین ایران و آمریکا توسط "محمد خاتمی" رئیس جمهوری اسلامی ایران دانست.
وی اظهار عقیده کرد: این در حالی است که، باوجود تصور برخی از مدعیان داخلی و خارجی، تاکنون هیچگونه نشانه جدی مبنی بر رسیدن کاخ سفید به یک تصمیم سیاسی در برابر ایران، مشاهده نشده است، بلکه مسوولین آمریکایی بیش از پیش تحت تاثیر گروه های فشار صهیونیستی، فشار مضاعفی را در برابر ایران بوجود آورده اند.
وی گفت: هم اکنون باورمان این است که آمریکایی ها با بحران مشروعیت در جهان اسلام، بویژه در منطقه خاورمیانه روبرو شده است، بحرانی که مواضع و توان آمریکایی ها را مورد تهدید جدی قرار می دهد.
مشاور عالی وزیر امور خارجه ایران، درباره استراتژی آمریکا در خاورـ میانه گفت: بزرگترین اشتباه آمریکا حمایت و اصرار غیراصولی و خارج از عرف و منطق جهانی در برابر زیادخواهی های اسراییل در شرایط حاضر است.
صادق خرازی درباره گفت و گوی تمدن ها گفت: خیلی جالب است بدانید پیشتاز گفت و گوی با مردم آمریکا، ایت الله "خامنه ای"، رهبر انقلاب اسلامی بودند. ایشان در سفر تاریخی خود به سازمان ملل و ایراد نطق تاریخی در این سازمان و همچنین در مصاحبه زنده تلویزیونی با شبکه "ای.بی.س" در حقیقت با مردم آمریکا به گفت و گو نشستند.
مشاور عالی وزیر امور خارجه ایران گفت: مصاحبه رئیس جمهور ایران با "سی.ان.ان" نیز، نوعی گفتمان صریح با مردم آمریکا بود و توانست آن تصویر ناصوابی که از انقلاب ، اسلام و ایران توسط گروه های فشار صهیونیستی و امپریالیستی خبر بوجودآمده بود، تا حدودی تغییر دهد و باورم این است که در سطوح مختلف این حرکت روشنگرانه باید ادامه یابد.
وی در ارتباط با سفر شخصیت های علمی و فرهنگی آمریکا به ایران گفت: ما معتقدیم در دنیای امروز جایگاه قدرت و ارتباطات جهانی و همچنین اهمیت عنصر آگهی بخشی و اطلاع رسانی به همه ملل جهان ما را ملزم به این امر می ـ سازد که مواضع خود را برای جهانیان شفاف سازیم.
وی گفت: با بستن دربهای کشور به سوی اهل علم و تحقیق و اصحاب خبر نمی ـ توانیم مظلومیت و واقعیت انقلاب اسلامی را ترسیم نمائیم، بلکه با برنامه ریزی و دقت و رعایت موازین و اصول از سفر هر شخصیت علمی از جهان از جمله آمریکا، استقبال می کنیم، اینگونه موارد از ناحیه ما هیچگاه به معنای افول مواضع نظام تلقی نمی شود، بلکه منجر به تحکیم اصول و مبنای نظام در جامعه جهانی خواهد شد.
وی گفت: شخصیت های علمی و خبرنگاران آمریکایی که به ایران سفر می کنند، همواره با واقعیت های انقلاب اسلامی، تمدن و تاریخ ایران آشنا می شوند و تحت تاثیر قرار می گیرند و در هنگام بازگشت سیاست های دولت آمریکا را به چالش می گیرند و در برخی مواقع سیاست دولت آمریکا در قبال ایران به محاکمه کشیده می شود.
وی گفت: افکار عمومی مردم آمریکا بصورت فوق العاده ای علیه سیاست های توسعه طلبانه آن کشور در برابر ایران برانگیخته شده است. حجم انبوه اخبار و مقالات، گواه این مدعی است .
وی گفت: ایران با ثبات است مردم و مدیران کشور اعتماد به نفس کامل دارند و هیچ واهمه ای از هیچ قدرت خارجی ندارند.
صادق خرازی، مشاور عالی وزیر امور خارجه ایران، در خصوص طرحهای این وزارتخانه برای روشن ساختن افکار عمومی مردم آمریکا در قبال ایران گفت: ما در قالب یک برنامه و جدول بندی خاص فرهنگی از هر شخصیت فکری که در چارچوب منافع نظام بتواند به روشنگری و حقایق نظام ما را در جامعه جهانی بپردازد، دعوت به عمل می آوریم و در همین جا از اساتید و محققان اروپایی و آمریکایی می خواهیم که به ایران سفر کنند.