۹ خرداد ۱۳۷۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5713762
۰ نفر
رئیس جمهوری فرانسه وارد بیروت شد # بیروت - ایرنا نهم خرداد 1377 برابر با 30 می1998 "ژاک شیراک"، رئیس جمهوری فرانسه، جمعه شب، برای یک سفر رسمی سه روزه وارد بیروت شد و از سوی "الیاس هراوی"، رئیس جمهوری لبنان و همچنین مقام ـ های بلندپایه این کشور، مورد استقبال قرار گرفت.
وزیر خارجه و تعدادی از شخصیت های دولتی فرانسه در این سفر "شیراک" را همراهی می کنند.
شیراک، دراین سفر که سومین سفر وی به لبنان از زمان انتخابش به عنوان رئیس جمهوری فرانسه است، ضمن گفت و گو با مسوولان لبنانی، از چند مرکز فرهنگی فرانسه در لبنان بازدید به عمل می آورد.
شیراک به عنوان رئیس افتخاری سازمان کشورهای فرانسه زبان (فرانکوفونی ) روز یکشنبه، در همایش شهردارهای کشورهای فرانسه زبان در بیروت شرکت می ـ کند.
فرانسه از دیرباز دارای روابط تاریخی با لبنان است که این روابط پس از روی کار آمدن شیراک، وارد مرحله تازه ای شده است.
در این مدت فرانسه با حمایت های قوی سیاسی از مواضع لبنان در زمینه نظامی ، مالی و اقتصادی کمک های شایانی به لبنان کرده است.
این کشور در بخش عمرانی در لبنان سهم بسزایی دارد به طوریکه 18 درصد از بودجه اتحادیه اروپایی و 6 درصد از کمک های بانک جهانی به لبنان توسط فرانسه تامین می شود.
فرانسه از سال 1993 میلادی، پنج پروتکل مالی جمعا به مبلغ یک میلیارد و 300 میلیون فرانک با لبنان امضا کرده است تا در زمینه برق، آب، هواپیمای کشوری، بهداشت ، آموزش و پرورش و اداری به این کشور کمک کند.
در چارچوب استقرار پاسداران صلح سازمان ملل در جنوب لبنان نیز یک نیروی نظامی فرانسوی در منطقه حضور دارد.
ناظران آگاه در بیروت اهمیت بسیاری برای سفر رئیس جمهوری فرانسه به لبنان قائل هستند، بویژه آنکه شیراک در دو سال گذشته دو بار از لبنان دیدن کرده که این در تاریخ دیپلماسی فرانسه بی سابقه می باشد.