۲۱ اردیبهشت ۱۳۷۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5711417
۰ نفر
آمریکا به تدریج از اوضاع بحرانی اندونزی کناره می گیرد # نیویورک - ایرنا 21 اردیبهشت 1377 برابر با 11 می1998 در پی بالاگرفتن اعتراض های مردمی در اندونزی ، آمریکا نیروهای نظامی خود را در این کشور محدود می کند.
رسانه های آمریکایی ، گزارش دادند: ارتش آمریکا ، روز جمعه گذشته ، تمرین های مشترک خود را با ارتش اندونزی قطع کرد و به کارشناسان نظامی مجرب خود در این کشور دستور داد ، خاک اندونزی را ترک کنند.
کارشناسان نظامی آمریکا ، نیروهای نظامی اندونزی را در زمینه های مختلف نظامی آموزش می دادند و از سال 97، آمریکا چهار نوبت تمرینات مشترک نظامی با نیروهای مسلح اندونزی داشته است .
یک کارشناس سیاسی ، که مایل نبود نامش فاش شود ، گفت : با افزایش اعتراض های مردمی در اندونزی ، واشنگتن به جمع بندی جدیدی درباره دولت سوهارتو رسیده است و مایل نیست بیش از این سرنوشت سیاسی خود را در این کشور به سرنوشت سوهارتو گره بزند که اکنون در کانون مخالفت های دانشجویی مردمی در این کشور قرار گرفته است .
از هفته گذشته، واشنگتن برای دوری از دولت اندونزی ، بهانه هایی نظیر رعایت نشدن حقوق بشر در این کشور و یا نبود امنیت برای کارشناسان آمریکایی را مطرح می کند و به دولت اندونزی توصیه هایی در جهت انجام سریعتر اصلاحات اقتصادی به نفع مردم دارد.
یک مقام پنتاگون گفت: قطع همکاری نظامی آمریکا با اندونزی ، به دستور "ویلیام کوهن" وزیر دفاع انجام شده و موقتی است و ارتباطی با انتقادهای کنگره از کاخ سفید به خاطر همکاری با دولت اندونزی ندارد.
مردم اندونزی ، در ماه های اخیر ، در اعتراض به تورم و افزایش قیمت ها ، با برگزاری تظاهرات های مکرر ، خواستار برکناری سوهارتو رئیس جمهوری این کشور شده اند.
وزارت خارجه آمریکا از آمریکائیهای مقیم اندونزی خواست تا از سفر به منطقه مدان مرکز سوماترای شمالی ، کانون تظاهراتهای اندونزی خودداری کنند.