۷ اردیبهشت ۱۳۷۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5709798
۰ نفر
ایران با کار کردن کودکان مخالفت است # تهران - ایرنا هفت اردیبهشت 1377 برابر با 27 آوریل 1998 جمهــوری اسلامی ایران در اجلاس ماه اینده سازمان بین المللی کار ، با کار کردن کودکان مخالفت خواهد کرد.
"حسین کمالی" وزیر کار و امور اجتماعی ایران یکشنبه شب در دیــدار با راهپیمایان معــترض به کار کودکان گفت: تحقق اهداف مورد نظرشما ، سعــادت بشر و ارامش کودکان را در تمام جهان به دنبال خواهد داشت.
وی با تـاکید براینکه برای محو کار کودکان در تمامی کشورها ، نمی توان راه حل مشترکـی ارایه داد گفت : کار کودکان رابطه مستقیم با مسائل اقتصادی کشورها دارد و وضـع اقتصادی در برخی کشورها به گونه ای است که در صورت کار نکردن کودکان، خانواده های انها قادر به ادامه حمایت از انها نخواهند بود.
کمالی یکی از راهکارهای محو کار کودکان در کشورهای فقیر را تقویــت و توسعه سازمان های تامین اجتماعی دانست و گفت:در صورت حمایت اینگونه سازمان هااز خانواده های فقیرمی توان به محو کار کودکان در این کشورها خوشبین بود.
بر اساس قانون کار ایران ، کـار کودکان زیر 15 سال ممنوع است و افراد 15 تا 18 ساله نیز بطور مشروط مجوز کار دریافت می کنند و کارفرمایان بایـد ساعات کار این گروه سنی را کاهش دهندو از ارجاع کارهای ساخت و زیان اور به انان خودداری کنند.
کمالی افــزود : مخالفت ما با کار کودکان، به معنای محکومیت دولت هایی که در کشورشان این پدیده وجود دارد ، نیست.
وزیرکار و امور اجتماعی امادگی جمهوری اسلامی ایران را برای همکاری با دیگر کشورها در این زمینه اعلام کرد.
* ز 139 *