۱۵ بهمن ۱۳۷۸،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5702268
۰ نفر
شرط موفقیت کشورهای در حال توسعه در بازار محصولات ژنتیکی # نیویورک، ایرنا 15 بهمن 1378 برابر با چهارم فوریه 2000 نماینده ایران و سخنگوی کشورهای در حال توسعه در اجلاس ایمنی زیستی مونترال کانادا تاکید کرد : موفقیت کشورهای در حال توسعه در بازار جهانی تجارت محصولات بیو تکنولوژیک در گروایجاد قوانین و ساز و کارهای داخلی لازم برای اعمال حقوق کشورهای واردکننده است .
"محمد رضا سلامت" نماینده جمهوری اسلامی ایران و سخنگوی کشورهای در حال توسعه درمذاکره باکشورهای توسعه یافته دربحث مربوط به محصولات بیو تکنولوژیک کشاورزی در اجلاس مونترال که هفته گذشته برگزار شد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تاکید کرد بازار جهانی به سرعت به سوی تجارت کالاهای تولید شده به روش مهندسی ژنتیک پیش می رود و در تجارت بین المللی جدال برای کاهش اثرات منفی این نوع کالاها بر کشورهای در حال توسعه که عمدتا واردکننده محصولات بیو تکنولوژیک هستند ، بالا گرفته است .
محمد رضا سلامت نماینده جمهوری اسلامی ایران در بازگشت از اجلاس مونترال گفت : کشورهای بزرک نظیر آمریکا بخش عمده ای از صادرات خود را به صادرات اقلام تولید شده به روش بیو تکنولوژی و مهندسی ژنتیک تبدیل کرده اند که گسترش بی رویه آن می تواند محیط زیست و بهداشت بشر به ویژه در کشورهای در حال توسعه را به خطر اندازد .
وی افزود : در سال 1998 در بازار جهانی بالغ بر 13 میلیارد دلار محصولات بیو تکنولوژیک معامله شد که نسبت به چند سال گذشته رشد چشمگیری داشته است که 80 درصد این محصولات اکثرا تولیدات کشاورزی و پزشکی بودند .
سلامت گفت : در سال 1998 حدود 28 میلیون هکتار از اراضی جهان با 20 محصول فرا ژنتیک زیر کشت رفت که اکثر این محصولات را گونه های جدید پنبه ، ذرت ، دانه های روغنی و غیره تشکیل می دهند که 15 درصد از مساحت اراضی با گونه های فرا ژنتیک متعلق به کشورهای در حال توسعه بود .
محمدرضا سلامت گفت : اجلاس فوق العاده کنفرانس متعاهدین کنوانسیون تنوع زیستی که از تاریخ 24 تا 29 ژانویه سال 2000 در مونترال کانادا برگزار شد سه سال بحث و مذاکره برسر نظام حقوق بین الملل مبادلات کالاهای بیو تکنولوژیک را با تصویب معاهده بین المللی ایمنی زیستی به نتیجه رساند.
این نظام برای سالیان متمادی درآینده مبنای مبادلات و تجارت بین المللی اینگونه کالاهاو نیز حفظ محیط زیست و بهداشت انسان در عرصه روابط بین الملل خواهد بود.