بررسی روابط ایران و ترکمنستان در دیدار مقامات دو کشور # عشق آباد، ایرنا: دهم دی 1378 برابر با 31 دسامبر 1999 جلسه هماهنگی ایران و ترکمنستان در زمینه مسایل کنسولــی و نحوه اعاده زندانیان ایرانی دربند ترکمنستان به کشورشان، روز پنجشنبه با حــضور وزیر امور خارجه عشق آباد و سفیر ایران در این کشور برگزار شد.
"مهدی میرابوطالبی" سفیر ایران در ترکمنستان به ایرنا گفت: ایرانیهـای زندانی در ترکمنستان، هفته آینـده از طریق مرز زمینی به کشور خود انتقال خواهند یافت.
براساس آمارهای غیر رسمی، در حــال حــاضر حــدود 100 تبعه ایرانی در زندانهای ترکمنستان بسر می برند. این عده اغلب به اتـهام مشارکت در قاچاق مواد مخدر دستگیر و تحت بازداشت قرار گرفته اند.
"صفرمراد نیازاف" رییس جمهوری ترکمنستان اخیرا با صـــدور فرمـانی به مناسبت حلول شبهای قدر ماه رمضان ، تعداد هفت هزار زنـــدانی ایـن کشـور از جمله زندانیان خارجی را مورد عفو قرار داد.
سفیر ایران در عشق آباد مذاکرات روز پنجشنبه خود را با "بوریس شیــخ" مرادف وزیرامور خارجه ترکمنستان مثبت ارزیابی نمود و گفت: در این مـلاقات همچنین ضوابط جدید در زمینه صدور روادید برای اتباع دو طرف را مـورد بحث قرار داده است.
ترکمنستان اخیرا اعلام کرد: با شروع سال دو هزار میلادی، اتباع خارجی که روادید ورود به این کشور را اخذ کرده باشند مجازند، عـلاوه بر عشق آباد به سایر نقاط این کشور سفر کنند. این عده قبلا فقط اجازه اقامت در عشــق آباد را داشتند و برای سفرهای داخلی نیز روادید جداگانه صادر می شد.
این قانون در سالهای گذشتــه منجر به اخراج بسیاری از ایرانیان و دیگر خارجیان مقیم این کشور شده بود.
* پ . ک *