تولید انواع خودرو در ایران در هشت ماه نخست سال جاری 12 درصد رشد داشت # تهران،ایرنا: 21 آذر 1378 برابر با 12 دسامبر 1999 معاون صنایع فلزی وزارت صنایع گفت : تولید انواع خودرو سبک و سنگین در ایران در هشت ماه نخست سال جاری به حدود 147 هزار دستگاه رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل 12 درصد رشد داشت.
سید " محمدعلی ســیدابریشمی " روز یکشـنبه در گفتگو با خبرنگاران برنامه تولید انواع خودرو در سال جاری را 290 هزار دستگاه ذکر و پیش بینی کرد که تا پایان سال جاری حدود 90 درصد این برنامه تحقق یابد.
تولید انواع خودرو در ایران سال گذشته در مجموع 206 هزار دستگاه بود.
وی با اشاره به کاهش تولید خودروهای پراید و سپند در هشت ماه نخست امسال در اثر بروز پاره ای مشکلات گفت : هرچند برنامه تولید پراید در سال جاری 60 هزار دستگاه بود ، اما به دلیل توجه شرکت به افزایش ساخت داخل و ارتقاء کیفیت محصول، پیش بینی می شود تا پایان امسال حدود 45 هزار دستگاه پراید تولید شود.
وی گفت : این کاهش تولید روی تعهدات شرکت در قبال مشتریان تاثیر منفی ندارد، زیرا شرکت تمامی تعهدات خود را به موقع انجام خواهد داد.
میزان ارزبری هر دستگاه پراید از بیش از چهار هزار دلار در سال های قبل به کمتر از یکهزار دلار در سال جاری رسیده است.
وی به برنامه وزارت صنایع مبنی بر جایگزینی "پژو ار.دی."به جای پیکان تاکید کرد و گفت : با افزایش میزان تولید سالانه پژوی "آر.دی" و کاهش تولید پیکان ، این خودرو به تدریج جایگزین پیکان خواهد شد و خط تولید پیکان تعطیل می شود .
300 دستگاه خودروی پیکان ار.دی در سال گذشته تولید شد. برنامه تولید امسال این محصول 11 هزار دستگاه است.
پیش بینی می شود سال آینده 50 هزار دستگاه پژو آر.دی تولید شود.
سید ابریشمی به اعتبارات ارزی تخصیصی به بخش خودرو در اواخر سال 1376 اشاره کرد و گفت: تمامی 500 میلیون دلار تخصیصی تاکنون دریافت شده و برای افزایش ساخت داخل خودرو از طریق تجهیز واحدهای قطعه سازی به ماشین الات جدید فن آوری روز و اصلاح خطوط تولید کارخانه های خودروساز هزینه شده است.
معاون صنایع فلزی وزارت صنایع درباره زمان تحقق تولید سالانه 500 هزار دستگاه خودرو در کشور اظهار امیدواری کرد که با تحقق رشد سالانه 20 درصدی، تولید این میزان خودرو در کشور تحقق یابد.
وی برنامه تولید سال اینده انواع خودرو را 300 هزار دستگاه ذکر کرد.
وی کمبود کشور در بخش انواع ورق و الیاژ را در حال حاضر یک میلیون تن ذکر کرد و گفت : برای رفع این کمبود به مصرف کنندگان اجازه تامین مواد اولیه از خارج داده شده است، اما به دلیل دریافت عوارض تبصره 58 و مالیات بر واردات تولیدکنندگان علاقه ای به تامین مواد اولیه مصرفی خود از این محل ندارند.
معاون وزیر صنایع گفت : برای ترغیب تولیدکنندگان به تامین مواد اولیه خود از خارج، پیشنهاد حذف عوارض تبصره58 و دریافت مالیات ازواردات اهن الات در برنامه سوم، ارایه شده است.