خرازی: سنگاپور در سیاست "نگاه به شرق" ایران جایگاه خاصی دارد # تهران ، ایرنا: 29 آبان 1378 برابر با 20 نوامبر 1999 " کمال خرازی " وزیر امور خارجه ایران گفت : جمهوری اسلامی ایران در سیاست نگاه به شرق و همگرایی آسیایی، توجه خاصی به سنگاپور دارد.
وی که روز شنبه پس از بازگشت ازسفر دو روزه به سنگاپور، با خبرنگاران گفت و گو می کرد، افزود: در حال حاضر حجم مبادلات تجاری ایران و سنگاپور، 600 میلیون دلار در سال است. این رقم در مقایسه با حجم مبادلات خارجی سنگاپور که 360 میلیارد دلار در سال است، اندک به نظر می رسد.
وزیر امور خارجه به نقش سنگاپور به عنوان یکی از قطب های اقتصادی جهان اشاره کرد و گفت : در جریان سفر هیات ایرانی به این کشور، صاحبان صنایع و بازرگانان سنگاپوری با تجار و صاحبان صنایع ایران گفتگو کردند و با امکانات ایران آشنا شدند.
خرازی اظهار داشت: در حال حاضر چهار شرکت سنگاپور، در منطقه آزاد قشم سرمایه گذاری کرده اند ولی می توان حجم بیشتری ازسرمایه گذاری را از سنگاپور انتظار داشت.
وزیر امور خارجه " مسائل فرهنگی" را یکی دیگر از محورهای مذاکرات هیات ایرانی با مقامات سنگاپور ذکر کرد و گفت : سنگاپور با وجود آنکه کشوری مدرن است، بر حفظ هویت فرهنگی خود تاکید دارد و این نکته، وجه اشتراک ایران و سنگاپور است.
وی افزود: سنگاپور با 5/3 میلیون نفر جمعیت، هفت میلیون نفر توریست درسال دارد و این امر، پیشرفته بودن صنعت توریسم این کشور رانشان می دهد.
در مذاکراتی که با مقامات سنگاپوری داشتیم، قرار شد که ایران از مدیریت این کشور در امر توریسم بهره ببرد.
خرازی درباره عدم نیاز اتباع سنگاپوربه روادید برای سفربه ایران گفت: پیش از این، اتباع ایرانی برای ورود به سنگاپور نیازی به روادید نداشتند، ولی ما از اتباع سنگاپور برای سفربه ایران روادید می خواستیم.
وی اضافه کرد: در این سفر، اعلام کردیم که از این پس اتباع سنگاپور برای سفر به ایران نیازی به روادید ندارند. این امر، به آنها در شناسایی توانمندیهای ایران و نیز به ایران در رشد صنعت توریسم کمک می کند.