۲۴ مهر ۱۳۷۸،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5690216
۰ نفر
همایش همبستگی با جنبش حماس در دمشق برگزار شد # دمشق ، ایرنا: 24 مهر ماه 1378 برابر با 16 اکتبر 1999 کمیته عالی همایش ملی فلسطین جمعه شب با برگزاری همایشــی در دمـــشق همبستگی خود را باحرکت مقاومت اسلامی فلسطین (حماس ) اعلام و اقدام دولت اردن را علیه این جنبش محکوم کرد.
در این همایش که تحت عنوان " مقابله باتوطئه نابودی ارمــان فلـسطین" برگزار شد گروه ها و احزاب فلسطینی مخالف روند سازش ، نمایندگان گـروه های مبارز در جهان اسلام وعرب و صدها تن از اقشار مختلف مردم حضور داشتند.
"ولید الشوغ"به نمایندگی از اتحادیه نویسندگان و ادیبان عرب در سخنانی ضمن محکوم کردن روش های سازشکارانه "یاسر عرفات" گفت : اقدامات عرفات در جهت منافع واهداف رژیم صهیونیستی و آمریکا صورت گرفته است.
وی با رد هرگونه سازشی با دشمن صهیونیستی و عادی سازی روابط با ایـــن رژیم گفت : مردم فلسطین هرگز رژیم صهیونیستی را به رسمیت نخواهند شناخت و در برابر اقدامات سازشکارانه عرفات ساکت نخواهند نشست.
"سعید سیف " به نمایندگی از جنبش های ازادیبخش عرب و دوست در سوریه در سخنانی ، حمله علیه حماس در اردن را محکوم کرد.
"حسن حدرج" عضو شورای سیاسی حزب الله لبنان در سخنانی برضرورت همبستگی تمامی اعراب و مسلمانان برای نجات قدس شریف و فلسطین اشغالـــی از دســت صهیونیست های غاصب تاکید کرد.
وی افزود : همبستگی با حماس نشانه پایبندی ما در زمیــنه مقابـــله با اشغالگران صهیونیست است.
وی تصریح کرد ، برغم شرایط کنونی و چالش های مــوجـود ما بیش از هر زمان دیگری بر ازادسازی سرزمین خود از دست اشغالگران مصمم هستیم.
"موسی ابومرزوق" عضو دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین " حماس " در سخنانی در این همایش گفت : حماس یک جنبش ازادیبخش است که هــدف ان باز پس گیری حقوق مردم فلسطین از طریق جهاد است.
وی تاکید کرد: ما خواهان ازادسازی تمامی فلسطین از چنگال صهیــونیست ها هستیم.
ابومرزوق با اشاره به اینکه بعضی از سازشکاران عرب خواهان پیوستن حماس به روند سازش هستند گفت : این جنبش هرگز به این روند ظالمانــه نخــواهد پیوست.
وی با اشاره به اقدامات دولت اردن علیه حماس گفت: این اقدامات هرگز تحرکات و فعالیت های ما را کاهش نخواهد داد.
ابومرزوق همچنین با اشاره به اقدامات سرکوبگرانه بعضی از سازشکاران عرب علیه حـماس گفت : این جنبش حتی اگر تمامی رهبران ان زندانی شوند هرگز دسـت از مقاومت برنخواهد داشت.
وی تاکید کرد، فلسطین از طریق مذاکره ازاد نخواهد شد بلکه تنــها راه ازادی این سرزمین و بازگشت مردم به میهن خود، جهاد و شهادت است.
وی با تاکید براینکه آمریکا و اسرائیل نمی توانند شرایط خــــود را بر جنبش حماس تحمیل نمایند گفت : تا زمانی که امت ما زنده است "اســـرائیل" هیچ اینده ای در منطقه نخواهد داشت.
"ابوخالد العمله" به نمایندگی از کمیته عالی همایش ملی فــــلسطین در سخنانی در این همایش بااشاره به توطئه های موجود علیه ارمان فلسطین گفت: سخن گفتن در مورد اسکان دائمی چهار میلیون فلسطینی در کشورهای مخـــتلف و جلوگیری از مبارزه انان علیه صهیونیست ها، در چارچوب نابودی ارمان فلسطین است.
وی ضمن محکوم کردن اقدامات اخیر دولت اردن علیه جنبش حماس تاکید کرد ، مقاومت موجب همبستگی و وحدت مردم و سازش موجب تفرقه انان می شود.
العمله روش سازشکارانه عرفات رامحکوم کردو گفت: وی مســاله پناهندگان فلسطینی و فلسطینیان ساکن در سرزمین های اشغالی سال 1948 را کاملا نادیــده گرفته است.
ابوخالد العمله با ستایش از حمایت های جمهوری اسلامی ایران و سوریه از مقاومت فلسطین و مقاومت اسلامی در لبنان گفت : ازادسازی قدس و فـــلسطین تکلیف تمامی اعراب و مسلمانان وانسان های ازاده است.
* پ . ی *