۲۴ شهریور ۱۳۷۸،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5686018
۰ نفر
انتقاد سفیر چین از سخنان یک مقام وزارت خارجه آمریکا # نیویورک ، ایرنا: 24 شهریور 1378 برابر با 15 سپتامبر 1999 سفیر چین در واشنگتن ، روز سه شنبه از اظهـارات یک مقـام وزارت خارجه آمریکا درباره نقض حقوق بشر در چین ، انتقاد کرد.
به گزارش رسانه های همگانی آمریکا، سخنان " سوزان شرک " معاون دستیار وزیرخارجه آمریکا در یک گردهمایی در مرکز مطالعات بین المللی و استراتژیک آمریکا درباره سرکوب مذاهب به ثبت نرسیده در چین و اثـر منفی آن بر روابط خـارجی و داخـلی دولت پکن ، با واکنش تند " لی زائوکسینک " سفیر پکــن در واشنگتن روبرو شد.
زائوکسینک خطاب به شرک گفت : چه کسی به شما این حق را داده است که در امور داخلی چین دخالت یا از آن انتقاد کنید؟ این در حالی است که " بیل کلینتون " و " جیانک زمین " ، روسای جمهوری آمریکا و چین در کنفـرانس آکلند در زلاندنو ، دو دور مذاکره ثمربخش داشتند و زمینه را برای همکاری های بیشتر دو کشور در آینده فراهم کردند.
زائوکسینک در سخنان خود گفت : دو کشور می توانند درباره مسائل امنیتی منطقه و جــرایمی که از مرزها عبور می کنند ، مانند تروریسم همکاری داشته باشند.
سوزان شرک که معاون دستیار وزیــر خارجه آمریکا در امور آسیای شرقی و اقیانوسیه می باشد ، نسبت به آینده روابط دو کشور خوش بین است.
معـاون دستیار وزارت خارجه آمـریکا گفت : چشم انداز همکاری های چین و آمـریکا درباره سیاست خارجی ، محیط زیست و اقتصاد ، قـرن جدید را برای هر دو کشور ثمر بخش و صلح آمیز می سازد.