۷ شهریور ۱۳۷۸،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5684068
۰ نفر
دستاوردهای دولت ایران در زمینه سیاست خارجی # تهران ، ایرنا: هفتم شهریور 1378 برابر با 29 اوت 1999 " حمیدرضا آصفی " سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: طی دو سال اخیر، پس از روی کار آمدن دولت آقای خاتمی ، اتحادیه اروپا نـگرش جدیدی نسبت به ایران پیدا کرده و این امر باعث بـروز تحولات مثبتی در روابط جمهوری اسلامی ایران با اروپا شده است.
اصفی ، روز یکشنبه در گفت و گو با ستاد خبری هفته دولت ، از جمله ایـن تحولات را از سرگیری تبادل هیاتهای سطـح بالا بین دو طرف، شروع گفت و گوهای فراگیر بین ایران و اتحادیه اروپا ، آغاز همکـاریهای اقتصادی و فنی با آن اتحادیه و رفع برخی موانع و توسعه مبادلات تجاری ذکر کرد.
وی ، در عین حال از تغییر محتوای گفت و گوها با اتحادیه اروپا سخن گفت و اظهار داشت: ما در جـــریان این گفت و گوها موضوعات مربوط به همکاری در زمینه های انرژی ، محیط زیست، پناهندگان، مبارزه با مواد مخدر، تجــارت و سرمایه گذاری ، حمل و نقل و ارتباطات، صنعت و کشاورزی را مورد بحث و بررسی قرار دادیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه خاطر نشان کرد : این گفت و گوها تا به حال سه نوبت در تهران و پایتخت های کشورهای اروپایی عهده دار ریاست اتحادیه، انجام شده است.
وی افزود : علاوه بر نشست هایی با تروییکا، تاکنون هیاتهای ویژه ای مبادله شده وکارشناسان ایران وکمیسیون اروپایی برای عملی ساختن همکاری های مزبور، تبادل نظرهای تخصصی کرده اند. گـروه کاری مشترک انرژی بین ایران و کمیسیون اروپایی تشکیل شده و اولین جلسه آن با سفر مدیرکل انرژی کمیسیون مذکور در تهران بزگرا شد.
آصفی گفت: در مورد تشکیل گروه کاری تجارت و سرمایه گذاری توافق شده است و زمینه های مساعدی برای همکاری بخصوص در زمینه پناهندگان ومبارزه با مواد مخدر وجود دارد که در آینده پیگیری و محقق خواهد شد.
وی همچنین به سفرهای سطح بالا میان ایران و اروپا در این مدت اشاره کرد و گفت : رفت و آمدهای متعددی در سطح وزرای امور خارجه صورت گرفته ، امــا نقطه اوج این تماسها ، سفر " رومانو پرودی " نخست وزیر ایتالیا به تهـران و سپس سفر آقای خاتمی به ایتالیا بود که در تاریخ روابط ایران با اروپا ، پس از پیروزی انقلاب اسلامی بی سابقه بوده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره سفرهای آتی رئیس جمهوری به کشـــورهای اروپایی گفت ، سفر آقای خاتمی به فرانسه و آلمان نیز کماکان در دستور کار قرار دارد.
آصفی درباره همکاریهای اقتصادی ایران و اروپا گفت : روند داد و ستدهای بازرگانی بین ایران و کشورهای اروپایی در سال گـذشته نیز ادامه یافت، چند هیات اقتصادی وبازرگانی خصوصی ودولتی مبادله شد،برخی شرکتهای بیمه اروپایی تضمین اعتبارات صادراتی و پوشش های بیمه ای خود را بازگشایی کردند.
وی اضافه کرد: برخی از شرکتهای معروف و معتبر اروپایی نیز علاقه جدی خود را به سرمایه گذاری در طرح هــای نفت و گار ایران ابراز کرده اند که مراحل اجرایی شرکت آنها در مناقصه های مربوطه و عقد قرارداد در جریان است.
آصفی خاطر نشان کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی، حضور کشورهای اروپایی در نمایشگاه تجاری امسال تهران هم از نظر سطح افراد شرکت کننده و کیفیت حضور شرکتها و هم از جهت تعداد و کمیت آنها ارتقا و افزایش قابل ملاحظه ای خواهد داشت که این نمایانگر تمایل اروپایی ها به کار اقتصادی بیشتر با ایران است.
سخنگوی وزارت امور خارجه به آینده روابط ایران و اروپا اشاره کـــرد و افزود :آنچه مد نظر مااست، گسترش تماسها و گفت و گوها با اتحادیه اروپایی با هدف درک و تفاهم هرچه بیشتر ، از بـین بردن نقاط اختلاف، رسیدن به نقاط اشتراک نظر وشروع همکاریهای جدی واساسی در زمینه های مختلف سیاسی،اقتصادی، فرهنگی و پارلمانی است.
آصفی در خصوص روابط ایران وکشورهای عرب خلیج فارس گفت:با روی کار آمدن دولت جدید ایران، یکی ازمناطقی که به سرعت به سیاست تشنج زدایی و اعتمادسازی آقای خاتمی پاسخ داد، منطقه خلیج فارس بود.
وی افزود: در اولین سفری که وزیرامور خارجه ایران به این کشورها داشت، روابط بحرین به سطح سفیر ارتقا یافت ، در عربستان بر سر یک موافقت نــامه جامع همکاریها توافق شد و درسایرکشورها مذاکرات سازنده ای جهت گسترش روابط آغاز شد و هم اکنون بهترین روابط را با کشورهای عرب خلیج فارس داریم.
سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: سوء تفاهم بین ایران و امارات نیز در سایه اعتماد متقابل بین دو طرف قابل حل اسـت و جو کنونی دوستی و تفاهم بین ایران و اعضای شورای همکاری خلیج فارس ، قطعا به این موضوع نیز کمــک خواهد کرد، گو اینکه با امارات نیز روابط گسترده ای داریم.
آصفی، جو اعتماد و تفاهم بین رهبران تهران و ریاض را بیش از هــر عامل دیگری موجب ارتقای روابط ایران و عربستان دانست و گفت: در سایه تفاهم بـا عربستان می توان به گسترش عمیق روابط بااین کشور همـسایه و مسلمان امیدوار بود.
وی خاطر نشان کرد: ما بدرستی راهــی که رهبران دو کشور آغاز کرده اند ، اطمینان داریم و تلاش می کنیم هم در سطح دو جانبه، هم در کنفرانس اســلامی و هم در اوپک و مجامع بین المللی همکاران خوبی برای یکدیگر باشیم.
اصفی ، اهمیت سفر رییس جمهوری به عربستان را یادآور شد و افزود: اهمیت این سفر به اندازه ای بود که در فضای ایجادشده بین دو کشور و در نتیجه اعلام خبر این سفر شاهد شکل گیری دستاوردهای مهم و قابل توجهی بودیم. در خلال این سفر و پس از آن نیز نتایج و آثار درخور توجهی به دست آمد.
وی توافق دو کشور در مورد تثبیت بازار نفت که منجر به جهش پنجاه درصدی در قیمتها شد، تنـــوع بخشیدن به همکاریها و ورود به مراحــل و سطوح جدید همکارهای فرهنگی،حمل و نقل ومحیط زیست را از دستاوردهای این سفر ذکر کرد.
آصفی همچنین به مذاکرات و توافقات سازنده ایران و عربستان در زمینه مسائل جهان اسلام و مسائل منطقه ای و بین المللی اشاره کرد و گفت:برای اولین بار پس از انقلاب اسلامی ، پروازهای خطوط هواپیمایی سعودی به شهرهای مختلف کشورمان برقرار می شود.
وی گفت: کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور که درسال گذشته شکل گرفت، امسال دومین جلسه خود را برگزار می کند و رفت و آمد اتبــاع دو کشور جهت زیارت و سیاحت در آینده نزدیک رونق خواهد گرفت.
سخنگوی وزارت امور خارجه، انتخاب سوریه به عنوان اولین کشور عربی مورد بازدید رئیس جمهوری را نقطه عطفی در روابط دو کشور دانست که به گفته وی ، اثرات مثبتی در روابط ایران و کشورهای عربی برجای گذاشت.
وی هم چنین ،عملکرد یک سال و نیم ریاست ایران بر سازمان کنفرانس اسلامی را نیز موفق ارزیابی کرد و افزود: امروز سازمان کنفراسن اسلامی ،یک سازمان مطرح در عرصه بین المللی است ، در حالی که در سالهای گذشته، بازیگران مهـم بین المللی کمتر به آن توجه می کردند.
آصفی تاسیس بین المجالس اسلامی را نیز یک دستاورد مهم برای سیاست خارجـی و دیپلماسی ایران توصیف کرد و گفت: سالها بود که کمبود یک سازمان مستقل از مجالس کشورهای اسلامی در جهان اسلام احساس می شد ، دولتها در چارچوب سازمـان کنفرانس اسلامی امکان کار مشترک سازمانی و تشکیلاتی داشتند ، ولی نمایندگـان مردم فاقد چنین سازوکاری بودند.
سخنگوی وزارت امورخارجه اضافه کرد : لازم بود که جمهوری اسلامی ایران در دوره ریاست بر سازمان کنفرانس اسلامی تلاش مضاعفی برای تاسیس اتحادیه بیــن المجالس اسلامی مبذول کند. این تلاش نشان داد که باورهای مردم ســالارانه در نظام جمهوری اسلامی ایران محدود به مرزهای کشور نیست.
وی در زمینه داخلی نیز عملکرد وزارت امورخارجه را تشریح کرد و از جمله این اقدامات را توجه به کیفیت و کاستن از اقدامات کم اثر ، توجه به آموزش و ارتقای کیفی وزارت امورخارجه و نیز اجرای سیاست صرفه جویی و دستور ریاست جمهوری در این زمینه عنوان کرد.
آصفی همچنین فعال شدن سفارتخانه ها در اموراقتصادی و جـلب مشارکت شرکای قابل اعتماد، حل بحرانهای منطقه ای بویژه درمیان همسایگان ایران،حفظ امنیت وثبات منطقه توسط کشورهای منطقه، عاری ساختن خاورمیانه از سلاحاتمی، طراحی برنامه های درازمدت به عنوان محور کار وزارت امور خارجه را از برنامه هــای آتی این وزارتخانه ذکر کرد.
*م.ف *