۵ شهریور ۱۳۷۸،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5683939
۰ نفر
دولت کرواسی اتهامات دادگاه لاهه را بی اساس خواند # سارایوو ،ایرنا: پنجم شهریور 1378 برابر با 27 اوت 1999 دولت کرواسی با صدور بیانیه ای مفاد نامه خــانم " مک دو نالد " رئیس کل دادگاه بین المللی لاهه در امور رسیدگی به جنـایات جنگی در یوگسلاوی سابق به شورای امنیت مبنی بر عدم همکاری کرواسی را بی اساس خواند.
" هینا" خبرگزاری کرواسی روز جمعه گزارش داد :در این بیانیه آمــــده است دولت کرواسی اعتقاد دارد که تاکنون همکاری هـــای زیادی را با دادگاه بین المللی لاهه داشته و در کتابی تحت عنوان" کتاب سفید" که بزودی منتشــر خواهد شد ، موارد همکاری کرواسی با دادگاه مذکور اعلام خواهد شد.
دولت کرواسی در این بیانیه اظهارات مک دونالد در مورد عدم تصمیم دولت کرواسی برای تحویل یک کروات متهم به جنایت جنگی بــه نـام " اشتلا توتا" به دادگاه بین المللی لاهه را رد و اعلام کـرده که فرد مذکور در شرایط نامساعد جسمی به سر می برد و استرداد وی به دادگاه لاهه به مجوز مقامات بیمارستان بستگی دارد.
در این بیانیه دولـــت کرواسی اعلام کرده است کـه در اختیار قرار دادن اسناد و مدارک مربوط به عملیات "طوفان " و "رعد" کــــه در سال 1995 توسط کرواسی صورت گرفت به دادگاه بین المللی لاهه در تقسیم بندی های مـــــوجود نمی گنجد و دادگاه لاهه حق قضاوت و رسیدگی به این موضوع را ندارد.
به گفته دولت کرواسی ، عملیات طوفان بطور قطع، منجر به آزادی بخش هائی از بوسنی و هرزگوین از اشغال صرب ها شد و زمینه ساز امضای قرارداد "دیتون" در بوسنی گردید.
در پایان این بیانیه آمده است : دولت کرواسی تمـــام دلایل لازم بـرای همکاری با دادگاه بین المللی لاهه را به اعضای جامعه بین الملل و شـــــورای امنیت سازمان ملل ارائه خواهد داد.
اخیرا رئیس کل دادگاه بین المللی لاهه در امور رسیدگی به جنایات جنگــی در یوگسلاوی سابق در نامه به شورای امنیت ســازمان ملل اعلام کرد که کرواسی با دادگاه بین المللی لاهه در مورد تحویل افراد متهم به جنایت جنگـــی و در اختیار قراردادن اسناد عملیات جنگی طوفان و رعد همکاری نمی کند.