۲۷ مرداد ۱۳۷۸،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5682798
۰ نفر
یک ماده دیگر از طرح اصلاح قانون انتخابات به تصویب رسید # تهران ، ایرنا : 27 مرداد 1378 برابر با 18 اوت 1999 در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی که به ریاست " علی اکبـــر ناطق نوری " تشکیل شد بررسی " طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی " در شور دوم ادامه یافت و یک ماده دیگر از آن به تصویب رسید.
درجلسات پیشین 31 ماده از این طرح 95 ماده ای از تصویب نمایندگان گذشته بود.
بر اساس ماده 32 این طرح ، فرماندار یا بخشدار مرکز هر حوزه انتخابیه، جهت انتخاب معتمدین اصلی و علی البدل هیات اجرایی موضوع ماده (31) ،سی نفر از معتمدین بومی ساکن در محل و یا ساکنینی که حداقل دارای 5 سال سابـــقه سکونت در حوزه انتخابیه هستند را از بین تمام اقشار واجد شرایط در ایـــن قانون انتخاب و به منظور تایید صلاحیت به هیات نظارت مربوط معرفی می نماید.
هیات نظارت مزبور حداکثر ظرف مدت سه روز نسبت به تایید صلاحیت آنـــان اظهار نظر کتبی خود را به فرماندار یا بخشدار ارسال می دارد .
در ادامه این ماده آمده است : فرماندار یا بخشدار مرکز حوزه انتخابیـه بلافاصله از سی نفر معتمدین محلی تایید شده ازسوی هیات نظارت کتبا دعوت به عمل آورده و مدعوین حداکثر ظرف دو روز از تاریخ دعوت، تشکیل جلسه می دهند و پس از حضور حداقل دوسوم مدعوین (20 نفر) در حضور هیات نظارت از بین خود 9 نفر را به عنوان معتمدین اصلی و 5 نفر را بـه عنوان معتمدین علی البدل هیات اجرایی با رای مخفی و اکثریت نسبی آراء انتخاب می نمایند.
طبق یکی از تبصره های ماده 32 ، معتمدین این ماده باید دارای ایمـان و التزام عملی به اسلام (به جزحوزه های اقلیت دینی ) و قانون اساسی و حسن شهرت و سواد خواندن و نوشتن بوده و از عوامل موثر در تحکیم رژیم سابق و وابسته به گروههای غیر قانونی نباشند .
همچنین درجلسه امروز مجلس ، یک فوریت "طرح ممنوعیت ورود نیروهای نظامی و انتظامی به دانشگاههاو موسسات آموزش عالی" که در جلسه قبل بصورت قیام و قعود رای گیری و تصویب نشده بود و مورد تشکیک نمایندگان قرار گرفته بــــود دوباره در این باره رای گیری مخفی با ورقه انجام شد که مجددا یک فوریت این طرح به تصویب نرسید.
درجلسه علنی امروز ، هم چنین ناطق نوری ، از هیات ژاپنی که به ریـاست وزیر امور خارجه این کشور در جایگاه تماشاچیان مجلس حضور یافته بودنـد ، تشکر و قدردانی کرد .
ناطق نوری اظهارامیدواری کرد که این سفرها ، و رفت و آمدهای مسوولان دو کشور و مذاکرات بین آنان برای توسعه روابط در زمینه های اقتصادی - سیاسی و فرهنگی و همچنین مسایل منطقه ای و بین المللی مفید باشد .
*م.ف *