۱۶ مرداد ۱۳۷۸،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5681524
۰ نفر
ایران در نمایشگاه بین المللی دمشق شرکت می کند # دمشق : ایرنا 16 مرداد 1378 برابر با هفتم اوت 1999 جمهوری اسلامی ایران در چهل و ششمین نمایشگاه بین المللی دمشق شرکت می کند.
در این نمایشگاه که از 6 تا 16 شهریور(28 اگوست تا 7 سپتامبر) برگزار می شود ، بیش از 32 شرکت ایرانی در زمینه های مختلف صنعتی ، کشاورزی ، آبیاری و غذایی حضور خواهند داشت .
"حسین شیخ الاسلام" سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوریه روز شنبه ، گفت: روابط بسیار خوب سیاسی میان تهران و دمشق ، سفر موفقیت آمیز اردیبهشت ماه گذشته سید "محمد خاتمی" رییس جمهوری به سوریه ، امضای قرارداد احداث کارخانه سیمان و 10 سیلو ، همکاری های مشترک در زمینه برق و سایر زمینه ها و سفر بیش از 200 هزار زائر ایرانی برای زیارت مرقدهای مطهر حضرت زینب "س" و حضرت رقیه "س" زمینه خوبی را برای گسترش فعالیت های اقتصادی در سوریه فراهم کرده است .
وی افزود: حضور شرکت های ایرانی در نمایشگاه بین المللی دمشق بیش از دو برابر سال گذشته است و این دلیلی است بر اینکه زمینه بسیار خوبی برای فعالیت های اقتصادی شرکت های ایرانی در سوریه فراهم شده است.
شیخ الاسلام با توجه به تسهیلات موجود از سوی بانک های دو کشور برای فعالیت های اقتصادی شرکت های ایرانی در سوریه گفت: نمایشگاه بین المللی دمشق فرصت بسیار خوبی برای کلیه دست اندرکاران کارهای اقتصادی جمهوری اسلامی ایران است که از این زمینه ، برای گسترش همکاری های اقتصادی با سوریه بهره برداری نمایند.
وی با توجه به اینکه سوریه سالانه ده درصد از تعرفه های گمرکی خود را با دیگر کشورهای عربی کاهش داده است ، گفت : این فرصت بسیار خوبی است که سرمایه گذاران ایرانی از لیرهای ذخیره شده در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و تقلیل تعرفه ها میان سوریه و دیگر کشورهای عربی استفاده کرده و با ایجاد سرمایه گذاری های مشترک در سوریه برای تولید کالاهایی که در این کشورها مصرف می شود ، بتوانند به بازار 200 میلیون نفری جهان عرب ،انواع کالاها را صادر کنند .
بدهی های سوریه به ایران 500 میلیون دلار برآورد شده است .
بر اساس توافق دو کشور این مبلغ قرار است در طرحهای اقتصادی مشترک در سوریه سرمایه گذاری شود.