شرکت مدیریت پروژه های نیروگاهی ایران چند نیروگاه در حال ساخت دارد # تهران : ایرنا 16 مرداد 1378 برابر با هفتم اوت 1999 ساخت نیروگاه حرارتی 1300 مگاواتی شازند اراک و 650 مگاواتی سهند و همچنین نیروگاه های سیکل ترکیبی منتظرقائم،شهید رجایی، نیشابور، خوی ،فارس و شریعتی از طرحهای در دست اجرای شرکت مدیریت پروژه های نیروگاهی ایران (مپنا) می باشد.
"خلیل بهبهانی" معاون برنامه ریزی شرکت مپنا وابسته به وزارت نیرو روز شنبه در گفتگو با خبرنگاران افزود: این شرکت در راستای فعالیت های خود برای ساخت داخل کردن نیروگاه ها در ایران ، مسوولیت احداث نیروگاه های خارک ، پارس جنوبی ، بندر امام و همچنین ری سوت در کشور عمان را بعهده دارد.
در این گفتگو قاسمی مدیر طرحهای نیروگاه های حرارتی شرکت مپنا اظهار داشت : نیروگاه بخاری اراک اولین پروژه کلید گردان این شرکت است.
هزینه احداث این نیروگاه 344 میلیون دلار و 120 میلیارد ریال پیش بینی شده که در مقایسه با نرخهای ارایه شده از سوی پیمانکاران خارجی 30 تا 40 درصد کمتر است.
وی اظهار داشت: در طرح احداث نیروگاه شازند اراک پیمانکاران طراز اول داخلی و 10 پیمانکار خارجی مشارکت دارند و تاکنون کارهای اجرایی ان 57 درصد پیشرفت داشته است.
قاسمی اظهار داشت: کار اولین واحد نیروگاه حرارتی شازند در پایان سال جاری به اتمام می رسد. واحد دوم این نیروگاه در تابستان سال 79 و واحدهای سوم و چهارم هر یک به فاصله 7 ماه پس از ان اماده بهره برداری می شود.
معاون مهندسی شرکت مپنا نیز در این گفتگو اظهار داشت: این شرکت به منظور توسعه فعالیت ها و حضور در بازارهای خارجی در مناقصه طرح ایجاد نیروگاه گازی 40 مگاواتی ری سوت در عمان شرکت کرد و پس از رقابت فشرده با هشت شرکت غربی ، برنده شد.
"محمدعلی شکرالهی" افزود: کار ساخت این نیروگاه طبق برنامه 5/10 ماه طول کشید و در بیستم تیر (11 ژوییه )امسال پایان یافت. در ضمن بهره برداری ازمایشی از این نیروگاه یک و نیم ماه طول می کشد.
وی هزینه احداث نیروگاه ری سوت در منطقه سلاله عمان را 5/15 میلیون دلار اعلام کرد.
وی گفت: مشاور طرح احداث نیروگاه ری سوت یک شرکت سوئیسی بود.اما تمام تجهیزات مورد استفاده در ان ساخت ایران و تمام کارهای مهندسی ان از سوی واحد مهندسی شرکت مپنا انجام شده است.
وی گفت: شرکت مدیریت پروژه های نیروگاهی ایران در نظر دارد به منظور توسعه فعالیت های برون مرزی در مناقصه سه طرح نیروگاهی جدید در عمان شرکت کند.