باستانشناسان ایرانی از شهر تاریخی " کهنه اورگنج "ترکمنستان دیدن کردند # عشق آباد ، ایرنا : 13 تیر 1378 برابر با چهارم ژوییه 1999 شهر تاریخی " کهنه اورگنج " در 540 کیلومتری شمال عشق اباد پایتخت ترکمنستان که در منابع تاریخی به دردانه خوارزم معروف است، مورد بازدید یک هیات فرهنگی و باستانشناس از جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.
کهنه اورگنج مرکز قدرت و حکومت خوارزمشاهیانی مانند "تکش"، "اتسوز" و سلطان محمد خوارزمشاه، مرکز حوزه تمدنی منطقه خوارزم و خراسان بزرک بوده و بخشی از آثار و ابنیه دوره های مختلف تاریخی را حفظ کرده است.
دولت ترکمنستان مساحت هزار کیلومتر مربع از این شهر را به عنوان محدوده شهر باستانی اورگنج تعیین کرده و 640 کیلومتر آن را به یک منطقه حفاظت شده تبدیل کرده است.
دراین منطقه حفاظت شده آثاری مانند گرخ ملا(40 ملا)،آق قلعه، کاروانسرای تاشکالا ، بقایای مسجد جامع با دومناره (یکی کامل و دیگری نیم فرو ریخته ) متعلق به دوران خوارزمشاهیان، بقعه ایل ارسلان، کاخ توربک خانم و بقعه های شیخ نجم الدین کبری و شیخ ابوالعطا مورد توجه جهانگردان و باستان شناسان قرار دارد.
کهنه اورگنج که اکنون 120هزار نفر جمعیت ترکمنی و اندکی نیز اقلیت ازبک تبار و قزاق دارد ، درجریان حمله مغولان آسیب کلی دید و ویران شد.
باستانشناسان ترکمن در ادامه حفاریها و تحقیقات خود به آثاری مربوط به دوران پارتها ، ساسانیان و همچنین آثاری از آتشکده دراین شهر تاریخی دست یافته و امیدوارند بزودی اسناد و مدارکی مربوط به دوران هخامنشیان را نیز در این منطقه کشف کنند.
تاکنون دیوارهایی مربوط به دوران ساسانیان و اشکانیان در محل یک گورستان قدیمی کشف شده است.
از جمله آثار سالم به جا مانده از تاریخ این شهرباستانی که گفته می شود زمانی نزدیک به یک میلیون جمعیت داشته ، بقعه شیخ نجم الدین کبری در محدوده فعلی شهر است.