۱۴ خرداد ۱۳۷۸،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5674303
T T
۰ نفر
نخست وزیر ترکیه برنامه دولت خود را به مجلس ارائه کرد # آنکارا، ایرنا: 14 خرداد 1378 برابر با چهارم ژوئن 1999 "بلند اجویت" نخست وزیر ترکیه عصر جمعه برنامه دولت ائتلافی خود را به مجلس این کشور ارائه کرد.
دولت جدید ترکیه هفته پیش سرانجام پس از شش هفته رایزنی " اجویت " با ائتلاف احزاب دمکرات چپ ، حرکت ملی و مام میهن تشکیل شد.
اجویت درمجلس ترکیه گفت: احزاب تشکیل دهنده دولت خواستار ادامه همکاری برای دست یابی به یک دولت با ثبات ،مفید و دراز مدت هستند.
وی گفت: دولت وی با الهام از فرهنک ترک ها و اصول "آتاترک" با هرگونه تفرقه بین اقشار مختلف از دین و مذهب و نژاد و ملیت متفاوت مخالفت کرده و در جهت ایجاد وحدت در کشور تلاش خواهد کرد.
نخست وزیر ترکیه تاکید کرد: استفاده از حجـاب به عنوان یک سمبل سیاسی در ادارات و موسسات دولتی ممنوع است امادولت در زندگی خصوصی واماکن عمومی در پوشش زنان دخالت نخواهد کرد.
وی افزود: دولت وی درنظر دارد با انجام پاره ای اصلاحات درقوانین جزائی و تصویب قانون ندامت در مجلس به آن دسته از مخـالفـین دولت به ویـژه برای اعضای نادم حزب پ.ک.ک تسهیلاتی در جهت کاهش مجازات قائل شود.
اجویت تدوین و تنظیم عادلانه قوانین و مقررات سیستم مالیــاتی کشور را از دیگر برنامه های محوری دولت به منظور تحقق برنامه های خصوصی سازی موسسات دولتی اعلام کرد.
نخست وزیر ترکیه همچنین تصریح کرد، به منظور فقر زدائی در مناطق محروم شرق و جنوب شرقی ترکیه دولت در نظـر دارد برنـامه های سـرمایه گذاری رونـق اقتصادی و آموزشی در مناطق یاد شده را به مورد اجرا بگذارد.
قرار است مجلس ترکیه هفته آینده به منظور اخـذ رای اعتـماد و یا عـدم اعتماد به دولت اجویت تشکیل جلسه دهد.
باتوجه به ترکیب مجلس ترکیه دولت اجویت به احتمال قوی قادر به کسب رای اعتماد خواهد بود.