۱۱ خرداد ۱۳۷۸،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5673850
۰ نفر
واردات ایران از هلند کاهش یافت # لندن ، ایرنا : یازدهم خرداد 1378 برابر با یکم ژوئن 1999 با کاهش مبادلات تجاری ایران و هلند ، میزان واردات ایران از این کشور اروپایی در سال گذشته میلادی به مقدار زیادی کاهش یافت و 70 درصد از کسری تجاری جمهوری اسلامی با ان کشور کاسته شده است.
هفته نامه اقتصادی "میدل ایست اکونومیک دایجست" ( مید) چاپ لندن نوشت: امار تجاری صادره از سوی وزارت اقتصاد هلند نشان می دهد ارزش صادرات این کشور به ایران در سال 1998 میلادی 6/724 میلیون فلورن ( 345 میلیون دلار) بوده است که نسبت به سال قبل 42 درصد کاهش نشان می دهد.
در طول همین مدت ارزش واردات این کشور از ایران به 9/514 میلیون فلورن ( 2/245 میلیون دلار) رسید که نسبت به سال قبل 11 درصد کمتراست .
بدین ترتیب علیرغم یک سوم کاهش در مبادلات تجاری دو کشور تا سطح سالانه 24/1 میلیارد فلورن ( 590 میلیون دلار )، تراز تجاری ایران با این کشور عضو اتحادیه اروپا با 69 درصد کاهش تا سطح 210 میلیون فلورن تنزل کرده است.
امار نشان می دهد در طول سالهای 1996 و 97 میلادی صادرات هلند به ایران در سطح متوسط 25/1 میلیارد فلورن دور می زد و فقط در سال گذشته کاهش زیادی نشان داده است.
واردات این کشور از ایران نیز طی دو سال گذشته روندی نزولی طی کرده است و سطح ان در سال 1998 حدود 26 درصد نسبت به سال 1996 کاهش یافت.
اگرچه شرکت های هلندی تمایل به گسترش مبادلات تجاری با ایران دارند ولی چشم انداز کوتاه تا میان مدت تجارت میان دو کشور روشن به نظر نمی رسد.
هفته نامه اقتصادی "مید "در این مورد می نویسد، شرکت های هلندی علاقه زیادی نسبت به بازار ایران دارند ولی باید پوشش بیمه ای برای ان برقرار شود.
این نشریه به سفر اخیر یک هیت تجاری از سوی اتاق بازرگانی این کشور به ایران اشاره کرده می نویسد، این نخستین سفر انها در طول چندین سال گذشته بود.
مید به نقل از خانم "دیکسترا" مدیر بخش خاورمیانه شواری توسعه صادرات هلند نوشت : شرکت های هلندی به بازار ایران بسیار علاقه دارند. وی از اینکه شرکت بیمه های صادراتی "ان.سی.ام" در این کشور ارایه پوشش بیمه برای ایران را قطع کرده ، برای تجارت دو کشور ابراز نگرانی کرده است.
به دنبال درخواست ایران از بانک های آلمان در سال گذشته برای قسط بندی بازپرداخت بدهی های معوقه به این بانک ها، "ان.سی.ام" که یک شرکت خصوصی است در ماه مارس (اسفند-فروردین ) پوشش بیمه برای صادرات به ایران را قطع کرد .
به نوشته مید هر گاه کشوری در بازپرداخت بدهی های خارجی خود با دشواری روبه رو می شود ان.سی.ام پوشش بیمه خود برای ان کشور را قطع می کند که دو نمونه ان عدم ارایه پوشش بیمه برای صادرات به کشورهای سوریه و لیبی بود.
هلند به عنوان دهمین کشور بزرک صادرکننده جهان و پنجمین در اتحادیه اروپا به رونق صنایع صادرات خود بسیار اهمیت می دهد.
بخش عمده صادرات این کشور را ماشین الات (حدود 35 درصد) و مواد شیمیایی (حدود 17 درصد) تشکیل می دهند ولی به نوشته مید ، بیشتر صادرات این کشور به منطقه خاورمیانه شامل مواد غذایی و لوازم تهیه موادغذایی و مورد استفاده در صنایع کشاورزی است .
ترکیه و اسرائیل به ترتیب دو شریک بزرک تجاری هلند در منطقه خاورمیانه و شمال افریقا به شمار می ایند و ایران بعد از عربستان و کویت در رده پنجم قرار دارد.