۲۸ اردیبهشت ۱۳۷۸،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5672123
۰ نفر
تلاش دیپلماتیک برای دستیابی به صلح در کوزوو شدت گرفته است # نیویورک، ایرنا: 28 اردیبهشت 1378 برابر با 18 می1999 در حالیکه ناتو دوشنبه شب به حملات هوایی خود علیه یوگسلاوی شدت بخشید تلاش جدیدی برای پایان دادن به جنک بالکان آغاز شده است.
ایتالیا و آلمان اعلام کردند در این باره به توافق رسیده اند که شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه ای بر مبنای توافق گروه هشت به تصویب برساند .
گروه هشت که متشکل از کشورهای آمریکا ، ، کانادا ، انگلیس ، فرانسه، آلمان، ایتالیا به اضافه روسیه است خواستار گسیل نیرویی بین المللی به کوزوو برای تامین صلح شده اند. با وجود این روسیه با این درخواست ناتو که در این نیروی بین المللی دست بالا را داشته باشد مخالف است .
از سوی دیگـر در حالیکه جنک هوایی ناتو علیه یوگسلاوی به درازا کشیده و دو ماه از آن می گذرد "بیل کلینتون" رئیس جمهوری آمریکا تحت فشار قـرار گرفته تا نیـروی زمینی به صحنه جنـک اعزام کند همچنین تحلیل گـران نظامی گفته اند برای ساقط کردن میلوشویچ نیروی هــوایی بــه تنهایی کافی نیست.
در میان کشورهای عضو ناتو انگلیس بر اعزام نیروی زمینی به یوگسلاوی پافشاری می کند.
قرار است دیپلمات های بلندپایه گروه کشورهای هشت روز چهارشنبه در بن پایتخت آلمان راه های پایان دادن به جنک را بررسی کنند .
از سوی دیگر " استروب تالبوت " معاون وزارت امور خارجه آمریکا برای گفت و گو با " ویکتور چرنومیردین " نماینده روسیه در امــــــور بالکان و " مارتی آتیساری " رئیس جمهوری فنلاند که ریاست اتحادیه اروپا را به عهده دارد روز سه شنبه وارد هلسینکی شد .
چین نیز خواستار پایان دادن به بمباران یوگسلاوی شده و سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور در پکن گفته است این جنک باید پایان یابد .