۲۸ اردیبهشت ۱۳۷۸،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5672032
۰ نفر
صادرات غیرنفتی ایران به کره جنوبی افزایش یافت # سئول ، ایرنا: 28 اردیبهشت 1378 برابر با 18 می1999 صادرات کالاهای غیرنفتی جمهوری اسلامی ایران به کره جنوبی طی سه ماهه نخست سال جاری میلادی در مقایسه بامدت مشابه سال پیش به میزان 8/29 درصدافزایش یافت.
وزارت بازرگانی ، صنایع و انرژی کره جنوبی در گزارشی که روزسه شنبه منتشر شد اعلام کرد ارزش واردات کالاهای غیرنفتی از ایران در این دوره سه ماهه بیش از 8/21 میلیون دلار بوده است.
این گزارش رسمی نشان می دهد که واردات نفت خام کره جنوبی از ایران نیز طی سه ماهه نخست سال جاری میلادی از 20 میلیون بشکه فراتر رفته است که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش 3/11 درصد بیشتر شده است.
کره جنوبی طی دو سال گذشته به علت گرفتارشدن در بحران اقتصادی اسیا با کاهش شدید واردات مواجه بود اما هم اکنون نشانه هایی از بهبود در ساختار اقتصادی این کشور پدیدار شده است.
دور تازه گسترش همکاریهای ایران و کره جنوبی از زمستان گذشته پس از سفر " محسن امین زاده "معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران به سئول وارد مرحله تازه ای شد.
کارشناسان معتقدند ، روند محسوس رفت و امد مقامهای بلندپایه دو کشور زمینه را برای گسترش بیش از پیش مناسبات فراهم اورده که انتظار می رود ، دیدار اتی " هانک سون - یونک " وزیر خارجه کره جنوبی از تهران به این روند شتاب بیشتری بدهد.
ایران و کره جنوبی از36 سال پیش بصورت رسمی اقدام به برقراری روابط سیاسی کرده اند که حجم مبادلات تجاری دو کشورهم اکنون سالانه بیش از 2 میلیارد دلار است .