۶ اردیبهشت ۱۳۷۸،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5669205
۰ نفر
رهبر حماس بر حاکمیت مستقل فلسطینی ها بر سرزمین خود تاکید کرد # امان ، ایرنا: ششم اردیبهشت 1378 برابر با 26 آوریل 1999 " شیخ احمد یاسین " ، رهبر روحانی حرکت مقاومت اسلامی فلسطین ( حماس ) اعلام کــرد که این جنبش خواهان حاکمیت و اقتصاد مستقل فلسطینی هابر سرزمین خود با مرکزیت بیت المقدس است .
وی در گفـــت وگو با روزنامه اردنی الدستور که روز دوشنبه منتشر شد ، افزود : حماس از اعلام دولت مستقل فلسطین در چهارم مه اینده ( 14اردیبهشت ) حمایت می کند و بابه تعویق انداختن ان مخالف است اما این دولت باید حاکمیت کامل را بر سرزمین های اشغالی 1967 داشته باشد.
یاسین اظهارداشت، اعلام چنین دولتی گامی در جهت ازادسازی دیگر سرزمین های فلسطینی است و به معنای به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی نیست .
رهبر حماس گفت : انچه در حال حاضر مـی توانیم انجام دهیم برپایی دولت فلسطین بر اساس توافقنامه اسلو است و ازادســـازی بقیه سرزمین را به زمان اینده موکول می کنیم .
وی در عین حال افزود: تا زمانی که اشغالگری وجود دارد حماس اسلحه خود را زمین نخواهد گذاشت ،زیرا اسلام شامل فعالیت های سیاسی و جهادی است و در زمان مناسب از ان استفاده می کنیم .
شیـــخ یاسین در مورد شرکت حماس در انتخابات عمومی دولت اینده فلسطین گفت: اگر دولت حقیقی برپا نشود مردم را فریب نمی دهیم و در انتخابات شرکت نمی کنیم اما اگر دولت با محتوایی برپا شود به عنوان جزئی از میهن فلسطین در آن شرکت خواهیم کرد.
وی با اشاره به تعقیب و بازداشت هواداران حماس از سوی حکومت خودگردان فلسطین و محروم کردن انها از حقوق اجتماعی خود گفت : روابط حماس با حکومت خودگردان در حال حاضر عادی نیست ولی با مرتفع شدن فشارها علیه حماس بهبود خواهد یافت.
وی با رد شایعه هواداری حماس از حزب لیکود در انتخـــابات نخست وزیری رژیم صهیونیستی گفت : همه انها ( صهیونیستها) دستشان به خون ما الوده است و علل شکست حزب کارگر در انتخابات قبلی ترور یکی از فعالان حمـــاس ( یحیی عیاش ) و انتقام این جنبش از این اقدام بود که موجب پیروزی لیکود شد.
وی در ادامه افزود : اکنون نیز اگر رژیم صهیونیستی دست به ترور افراد حماس بزند با عملیات انتقامی مواجه خواهد شد که بر انتخابات تاثیر مستقیم خواهد گذاشت ، اما اساسا روی کار امدن احزاب مختلف بر حماس تاثیری ندارد.
* 139 * ساعت : 11:20 تمام انتهای پیام b06.20-11-37