یلتسین و کلینتون در یک گفت وگو تلفنی بحران بالکان را بررسی کردند # مسکو ، ایرنا: ششم اردیبهشت 1378 برابر با 26 آوریل 1999 "بوریس یلتسین" رئیس جمهوری روسیه و "بیل کلینتون" رئیس جمهوری آمریکا ، عصر روز یکشنبه، در یک گفت وگوی تلفنی ، بحران بالکان را بررسی کردند.
" سرگی پریخود کو " معاون دفتر کرملین و دستیار یلتسین، گفت: در این تماس ، بحران کوزوو و راه های پایان دادن به آن مـورد بحث رهبران روسیه و آمریکا قرار گرفت .
یلتسین و کلینتون ، همچنین به طور عمده درمورد طرح صلح روسیه،که توسط "ویکتور چرنومیردین" نخست وزیر پیشین این کشور ارائه شده است ، گفت و گو کردند.
بوریس یلتسین، پیش از این مذاکره تلفنی، با چرنومیردین ، که نماینده ویژه وی در امور مربوط به بالکان نیز می باشد ، گفت و گو کرده بود.
چرنومیردین ، اخیرا طرحی را برای صلح در بالکان ارائه کرده است ، که به طور اصولی مورد قبول "اسلوبودان میلوسویچ" قرار گرفته است .
پیش از این ، چرنومیردین ، در تشریح طرح روسیه برای پایان دادن به بحران بالکان، گفته بود : این طـرح ، در مرحله نخست ، متکی بر قطع سریع بمباران های ناتو می باشد و در مراحل بعدی بر کاهش واحدهای نظامی یوگسلاوی مستقر در کوزوو ، در سطح دوران پیش از بحران استوار است.
براساس این طرح، همه پناهندگان، به خانه و کاشانه خود باز گشته و واحدهای ناتو از مرزهای یوگسلاوی عقب نشینی خواهند کرد.
مطابق طرح ارائه شده از سوی چرنومیردین ، سازمان های بشردوستانه بین المللی، آزادانه به کوزوو دسترسی خواهند داشت و همزمان مقامات یوگسلاوی و رهبران کوزوو، مذاکرات خود را درباره خودگردانی کوزوو از سر می گیرند .
طرح روسیه، این تحولات را در چارچوب حفظ تمامیت ارضی و استقلال یوگسلاوی توجیه می کند.
چرنومیردین ، در طرح خود، خواستار تشکیل نمایندگی سازمان ملل درکوزوو با شرکت روسیه و باپذیر ش و هماهنگی دولت یوگسلاوی شده است .
تاکنون بسیاری از کشورهای عضو ناتو ، به طور ضمنی و برخی صریحا با برگزاری نشست، برای حل مناقشه یوگسلاوی بر پایه طرح روسیه موافقت کرده اند.