طرح اسکان دایمی فلسطینی ها ، محور تماس های مسوولان لبنانی # بیروت ، ایرنا: چهارم دی 1379 برابر با 24 دسامبر 2000 طرح اسکان دایمی پناهندگان فلسطینی در لبنان و نحوه رویارویی با آن همچنان از محورهای مهم تماس های مسوولان دولتی این کشور در داخل و خارج است.
روزنامه های یکشنبه بیروت نوشتند، "رفیق حریری نخست وزیر لبنان شنبه شب نتایج تماس تلفنی اخیر خود با مادلین البرایت وزیر خارجه آمریکا را به اطلاع امیل لحود رییس جمهوری این کشور رساند که در آن حریری بر مخالفت قاطع با چنین طرحی تاکید کرده است.
بر پایه این گزارش ، حریری در تماس تلفنی نیم ساعته دو شب پیش با البرایت به وی گفت که "لبنان هر نوع راه حالی برای بحران فلسطین را که به زیان لبنان باشد ، پیشاپیش رد می کند".
وزیر خارجه آمریکا نیز در مقابل به نخست وزیر لبنان اطمینان داد که "راه حل بحران منطقه به زیان لبنان نخواهد بود".
در این میان روزنامه لبنانی المستقبل امروز به نقل از خبرنگارش در واشنگتن نوشت : "پرونده آوارگان فلسطینی مقیم لبنان یکی از محورهای مذاکرات اخیر در آمریکا بوده است." این روزنامه افزود : "البرایت در تماس تلفنی با نخست وزیر لبنان به وی قول داد که در توافق مرحله نهایی میان فلسطینی ها و اسرائیلی ها ، موضوع آوارگان فلسطینی در لبنان را در اولویت قرار دهد." در لبنان بیش از 350 هزار آواره فلسطینی زندگی می کنند که از مدت ها پیش گفته می شود آمریکا و دیگر کشورهای غربی طرحی برای اسکان دایمی آنان در این کشور تدارک دیده اند.
با آغاز مذاکرات دو جانبه رژیم صهیونیستی و فلسطینی در واشنگتن و این که ممکن است دو طرف درباره اسکان دایمی آوارگان در کشورهای میزبان توافق کنند ، رییس جمهوری لبنان از وزیر خارجه اش خواست که ضمن تماس با سفیران کشورهای عضو دایم شورای امنیت سازمان مل در بیروت ، موضع قاطع لبنان در این باره را به اطلاع آنان برساند.
لحود همچنین خواهان آن شد که وزارت خارجه لبنان به سفارتخانه های این کشور در خارج ابلاغ کند که مخالفت قاطع لبنان را به اطلاع مسوولان این کشور- ها برسانند.
منابع دولتی لبنان امروز با اشاره به اظهارات البرایت درباره مخالفت با اسکان آوارگان در لبنان گفتند "از قرار معلوم تحرک سریع سیاسی لبنان برای جلوگیری از طرح اسکان آوارگان ، نتایجی در بر داشته است".
* 813 ** 804 *