۱۲ آذر ۱۳۷۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5652493
۰ نفر
علی اف مسایل مطرح شده در اجلاس مینسک را مهم توصیف کرد # باکو، ایرنا: 12 آذر 1379 برابر با دوم دسامبر 2000 " حیدر علی اف " رییس جمهوری آذربایجان ، مسایل مطرح شده در نشست سران کشورهای مشترک المنافع ( همسود ) را مهـم و نتایج دیدارهای دوجانبه انجام گرفته در حاشیه این اجلاس را مفید توصیف کرد.
رییس جمهوری آذربایجان، روزشنبه به هنگام بازگشت از"مینسک" در مصاحبه با خبرنگاران در فرودگاه باکو، چشم انداز فعالیت جامعه کشورهای همسود را امیدوارکننده و ثمربخش خواند.
نشست سران کشورهای مشترک المنافع روز جمعه در شهر " مینسک " پایتخت روسیه سفید برگزار شد.
علی اف با اشاره به علاقمندی ارمنستان برای برقراری رابطه اقتصادی با جمهوری آذربایجان وتاکید آمریکا دراین زمینه گفت: به رغم اینکه برخی کشورها مجامع و سازمان های بین المللی و رییسان گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا، رابطه اقتصادی را عامل ایجاد اعتماد بین دو کشور درگیر ارزیابی می کنند، باکو این گونه نظرها را قبول ندارد.
به گفته علی اف ، جمهوری آذربایجان در شرایطی که ارمنستان اراضی این کشور را اشغال کرده و زمینه آوارگی ساکنان این مناطق را فراهم ساخته، ضرورتی برای برقراری همکاری با آن کشور نمی داند.
رییس جمهوری آذربایجان ، تاثیر روابط اقتصادی در حل مناقشه " قره باغ کوهستانی " را رد کرد و گفت: به عقیده من طرفین برای دستیابی به یک صلح عادلانه و اصولی باید تصمیمات، تدابیر و تفاهم نامه های جدی و اساسی اتخاذ کنند.
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که امکان امضای قرارداد مشابه منعقده بین روسیه و قزاقستان در مورد تعیین رژیم حقوقی دریای خزر، توسط مسکو و باکو را جویا شد، گفت: این موافقت نامه در جریان سفر آینده " ولادیمیر پوتین " رییس جمهوری روسیه به جمهوری آذربایجان امضا خواهد شد.
رییس جمهوری روسیه قرار است 9 ژانویه 2001 میلادی سفر رسمی خود به جمهوری آذربایجان را آغاز کند. * 805 *