۱۲ آذر ۱۳۷۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5652380
۰ نفر
باکو خرید گاز طبیعی از ایران را به طور جدی بررسی می کند # باکو، ایرنا: 12 آذر 1379 برابر با 2 دسامبر 2000 "الهام علی اف " معاون شرکت دولتی نفت جمهوری آذربایجان روز جمعه گفت: باکو ، چگونگی خرید گاز طبیعی از ایران را بررسی می کند.
وی در مصاحبه با خبرنگاران ، انجام این معامله را برای اقتصاد جمهوری آذربایجان بسیار ضروری و مفید توصیف کرد و گفت : تنها مشکل موجود برای دریافت گاز از ایران ، فرسوده بودن خطوط لوله انتقالی موجود بین دو کشور است.
علی اف خاطر نشان ساخت که نوسازی این خط لوله نیاز به هزینه قابل توجهی دارد و جمهوری آذربایجان به دلیل عدم توانایی ، راه های تامین آن از منابع دیگر را بررسی و دنبال می کند.
برخی از رسانه های خبری باکو، روز جمعه به نقل از این مسئول آذری اعلام کردند که شرکت " کوارنر" نروژ با انجام تحقیقات مهندسی در خط لوله موجود بین " قزاخ ـ آستارا ـ ایران" ، انجام عملیات نوسازی در این مسیر به خاطر بلااستفاده ماندن از زمان شوروی سابق را ضروری عنوان کرده است.
خبرگزاری غیررسمی " آذرپرس " طول این خط لوله را بیش از یک هزار و 474 کیلومتر و ظرفیت انتقال آن را ده میلیارد متر مکعب گاز در سال عنوان کرده است.
علی اف همچنین گفت: شرکت دولتی نفت " سوکار" در صدد برنامه ریزی برای صادرات نفت خود به بازارهای جهانی از طریق خط لوله " باکو ـ نوروسیسک " می باشد.
وی تاکید کرد که افزایش صادرات نفت این کشور ، به میزان گاز وارداتی از روسیه بستگی خواهد داشت.
جمهوری آذربایجان قراردادی را برای خرید چهار میلیارد و 600 میلیون متر مکعب گاز با شرکت های بازرگانی روسی امضاء کرده است.
* 817 * * 807 *