تجار ایرانی در مبادلات خود با روسیه بیش از 60 میلیون دلار متضرر شده اند # تهران ، ایرنا: 1 آذر 1379 برابر با 21 نوامبر 2000 رییس اتاق مشترک ایران و روسیه در دیدار با "عبدالواحد ولیدویچ نیازف" رییس جنبش رفاه و نماینده دومای روسیه گفت : تجار ایرانی در پنج سال اخیر در تجارت با روسیه بیش از 60 تا 70 میلیون دلار متضرر شده اند.
"اسدالله عسگراولادی" افزود: بعد از فروپاشی شوروی سابق ، چون طرف های تجاری ما غیردولتی شدند ، میزان اعتبار تجارت با بخش خصوصی کاسته شد.
وی نبود بنگاه یا موسسه مشاوره ای جهت معرفی تجار معتبر، تغییرات تعرفه ای در گمرک روسیه و عدم انجام تعهدات کارخانجات روسی در زمان ترقی بازارهای بین المللی را از جمله مشکلات تجارت با روسیه دانست.
رییس اتاق مشترک ایران و روسیه با اشاره به مشکلات تجار ایرانی برای ارسال کالا به روسیه و سایر نقاط از طریق بندر آستاراخان ، خواستار ساماندهی حمل و نقل در این بندر شد.
رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران نیز بازار روسیه را بــــرای کالاهای ایرانی مناسب دانست و گفت : مبادلات دو کشور تنها به صورت تهاتری موفقیت آمیز بوده به صورتی که کالا فروخته شد و درمقابل کالا خریداری شده است.
"علینقی خاموشی" گفت : اکنون طرحهای مهمی از جمله پروژه های خانه سازی در مسکو به طرف های ایرانی پیشنهاد شده است ، اما چون بانک های اروپایی بانک های روسی را قبول ندارد کار به مرحله اجرا نمی رسد.
وی خواستار سالم سازی روابط بانکی بین جمهوری اسلامی ایران و روسیه شد.
"ولیدویچ نیازف" نماینده دومای روسیه نیز با اشاره به مشکلات روسیه پس از فروپاشی ، تلاش های دولت را بعد از انتخاب پوتین ، نقطه عطفی در سیاست- های اقتصادی دولت خواند.
وی افزود : طبق قوانین جدید مالیاتی که به تازگی طراحی و از (21 بهمن ماه ) امسال اجرا می شود ، سطح مالیات ها نسبت به قبل دو برابر کاهش خواهد یافت و سیستم جدید گمرکی نیز اعمال می شود.
وی جنبش رفاه روسیه را نماینده مسلمانان روسیه اعلام کرد و تلاش آن را جهت ارتقای سطح روابط با کشورهای اسلامی منجمله ایران خواند.
* ا . ه *