گروه های اصلی مبارز کشمیری پیشنهاد آتش بس هند را رد کردند # اسلام آباد، ایرنا: 30 آبان 1379 برابر با 20 نوامبر 2000 گروه های اصلی مبارز کشمیری پیشنهاد دولت هند را برای برگزاری آتش بس موقت در کشمیر رد کردند.
"اتل بیهاری واجپایی" نخست وزیر هند روز یکشنبه آتش بس موقتی را به مناسبت در پیش بودن ماه مبارک رمضان به گروه های کشمیری پیشنهاد کرد و گفت: نیروهای نظامی هند در ماه رمضان عملیات نظامی در کشمیر انجام نخواهند داد و دهلی نو برای عادی ساختن اوضاع کشمیر آماده مذاکره سیاسی است.
" مشتاق عسگری " سخنگوی گروه " البدرالمجاهدین " کشمیر روز دوشنبه در بیانیه ای ضمن رد پیشنهاد نخست وزیر هند گفت: مبارزان کشمیری در ماه رمضان اقدامات خود را علیه نیروهای نظامی هند گسترش خواهند داد.
وی افزود : غزوه بدر نیز در ماه رمضان اتفاق افتاد و طی آن پیروزی بزرگی نصیب لشگر اسلام شد.
یک سخنگوی گروه "حرکت المجاهدین" کشمیر نیز اعلام کرد: وقتی که دولت هند به حقوق بشر در کشمیر احترام نمی گذارد چگونه می توان باور کرد که نظامیان این کشور به ماه رمضان احترام بگذارند، به همین دلیل ما نمی توانیم باور کنیم که دهلی نو واقعا به دنبال مذاکره و آتش بس است.
وی گفت: مبارزین کشمیری دیگر فریب حرف های مقام های هندی را نخواهند خورد و در ماه مبارک رمضان نیز به مبارزات خود علیه سیاست دهلی نو در کشمیر ادامه خواهند داد.
روزنامه اردو زبان "نوای وقت" چاپ اسلام آباد نیز روز دوشنبه به نقل از "سید صلاحالدین " فرمانده "حزب المجاهدین" کشمیر نوشت: تا زمانی که دولت هند قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل را درباره کشمیر نپذیردما نمی توانیم آتش بس اعلام شده از سوی دهلی نو را بپذیریم و به آن اعتماد کنیم.
برخی از شخصیتها و رهبران گروه های سیاسی کشمیر نظیر سردار "عبدالقیوم سکندر حیات خان" ، دکتر" فاروق حیدر" و سردار "نسیم اقبال" از پیشنهاد دولت هند برای برقراری آتش بس استقبال کرده و گفته اند: دهلی نو باید برای عملی ساختن این آتش بس تلاش های خود را در زمینه حل سیاسی بحران کشمیر افزایش دهد. *غـک *