"آ.سه.آن" با تشکیل منطقه آزاد همراه با استرالیا و زلاندنو مخالف است # کوالالامپور، ایرنا: 16 مهر 1379 برابر با هفتم اکتبر 2000 اتحادیه ملل جنوب شرق آسیا (آ.سه.آن ) با طرح پیشنهادی تشکیل یک منطقه آزاد تجاری همراه با استرالیا و زلاندنو مخالفت کرد.
وزیران اقتصاد کشورهای عضو این اتحادیه ، شامگاه جمعه ، در پی دو روز گفت وگو و تبادل نظر سالانه خود که در شهر "چیانک مای" واقع در شمال تایلند برگزار شد، در بیانیه مشترکی اعلام کردند به جای طرح منطقه آزاد تجاری، با طرح "شراکت نزدیک تر اقتصادی" با استرالیا و زلاند نو موافق هستند.
مالزی، اندونزی، برونئی ، سنگاپور، تایلند، فیلیپین، ویتنام، کامبوج، لائوس و میانمار اعضای آ.سه.آن هستند.
حجم مبادلات بازرگانی خارجی کشورهای عضو آ.سه.آن، استرالیا و زلاند نو، در مجموع حدود یک تریلیون دلار در سال برآورد می شود.
وزیران اقتصاد کشورهای عضو آ.سه.آن در بیانیه مشترک خود همچنین گفتند که مقام های بلندپایه این اتحادیه منطقه ای جزییات شراکت اقتصادی با دو کشور استرالیا و زلاندنو را بررسی و پیشنهادهایشان را در سال آینده میلادی ارایه می کنند.
تحلیلگران اقتصادی و مقام های رسمی آ.سه.آن می گویند که رای مجلس سنای آمریکا بــــه برقراری رابطه دایم بازرگانی با چین و ورود احتمالی پکن به سازمان تجارت جهانی، ممکن است به زیان صادرات آ.سه.آن تمام شود و سرمایه- ها را به خارج از این منطقه بکشاند.
مقام های آ.سه.آن از داشتن یک بازار 500 میلیون نفری در این منطـقه که از اتحادیه اروپا و منطــقه آزاد تجاری آمریکای شمالی (نفتا) بزرگتر است، خشنودند.
تولید ناخالص داخلی این منطقه در سال 1997 میلادی به حدود 854 میلیارد دلار می رسید.
* آ ـ ج */* ح - ه *