۳۱ شهریور ۱۳۷۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5642905
۰ نفر
سیاست مقام های روسیه در چچن مورد انتقاد قرار گرفت # مسکو، ایرنا: 31 شهریور 1379 برابر با 21 سپتامبر 2000 "الکساندر تکاچف" رییس کمیسیون امور ملیت ها در مجلس نمایندگان روسیه "دوما" از سیاست مقام های روسیه در چچن انتقاد کرد.
وی درنشست روز پنجشنبه دوما که به منظور بررسی اوضاع در چچن برگزار شد گفت: بازسازی اقتصادی دراین جمهوری به کندی و با مشکلات فراوان جریان دارد و به بهبود اوضاع توجه نمی شود.
به گفته تکاچف بحثاز خروج یگان های روسیه ازچچن نباید مطرح شود و باید نیروهای مجربی دراین جمهوری بکار گرفته شوند.
وی گفت : دولت فدرال هنوز نتوانسته است بهبود ریشه ای و بنیادی در چچن را مطرح سازد و روند صلح و آرامش ، روند مناسبی ندارد.
تکاچـف افزود : این در حالی است که سربازان ما درآنجا کشته می شوند و ساکنان محلــی از لحاظ جسمی و روحی به شدت آسیب می بینند و از اوضاع خسته شده اند.
در این اجلاس دوما که باحضور برخی از اعضای هیات دولت ، هیات هایی از سازمان های بین المللی از جمله " لردجاد " رییس هیات مجمع پارلمانی شورای اروپا تشکیل شده بود "احمد قادراف" رییس ساختار اداری چچن نیز درمورد این جمهوری سخنرانی کرد.
وی هرچند در سخنرانی خود اشاره ای به " اصلان مسخدوف " رییس این جمهوری نکرد ولی بعدا به خبرنگاران گفت که یک دادگاه شرعی گناه تمام حوادث دراین جمهوری را به عهده مسخدوف اعلام کرده است.
وی مخالفت خود را در گفت وگو با مسخدوف اعلام کرد و گفت: من به مسخدوف پیشنهاد و توصیه می کنم که جمهوری چچن راترک کند.
قادراف از برقراری ثبات نسبی در چچن خبر داد و در عین حال خواستار در امان ماندن مردم چچن از حملات تروریستی شورشیان و نیز اعمال غیرقانونی نهادهای حافظ قانون شد.
وی خواستار بهبود زندگی عادی مردم چچن و کمک به آنان به ویژه با آغاز فصل سرما شد.
قادرف تاکید کرد که برقراری آرامش وبهبود اقتصاد و زندگی مردم در این جمهوری بدون همکاری مشترک بامسکو و کمک دولت فدرال امکان پذیر نخواهد بود.