یک روزنامه پاکستانی : سفیر آمریکا و نماینده طالبان دیدار کردند # اسلام آباد ، ایرنا: 31 شهریور 1379 برابر با 21 سپتامبر 2000 روزنامه پاکستانی " نوای وقت " روز پنجشنبه مدعی شد : "عبدالسلام ضعیف" نماینده گروه طالبان در اسلام آباد و " ویلیام بی میلم " سفیر آمریکا در پاکستان ، اخیرا با یکدیگر دیدار و گفت و گو کردند.
"عبدالسلام ضعیف" حدود 20 روز پیش به عنوان نماینده جدید طالبان در اسلام آباد تعیین شد.
" نوای وقت " به نقل از "منابع موثق" نوشت : درپی تماس های غیرمستقیم آمریکا و گروه طالبان، سفرای دو طرف دو روز پیش در اسلام آباد با هم گفت و گو کردند.
این روزنامه افزود : در این دیدار احیای تماسهای رسمی و ایجاد اعتماد دو جانبه در روابط طالبان و آمریکا مورد بررسی قرار گرفت.
نوای وقت نوشت : پاکستان همیشه بر آغاز مذاکرات رسمی میان طالبان و آمریکا تاکید کرده ، اما واشنگتن همواره خواستار استفاده از نفوذ پاکستان برای تحویل " اسامه بن لادن " از سوی طالبان بوده است .
آمریکا ، اسامه بن لادن مخالف سعودی را به بمب گذاری در سفارتخانه هــای آمریکا در کنیا و تانزانیا در مردادماه 1377 متهم کرده و خواستار تحویل وی ازسوی طالبان شده است ، ولی طالبان تاکنون این خواسته آمریکا را نپذیرفته است .
آمریکا به دنبال وقوع انفجار در دو سفارتخانه این کشور در آفریقا نقاطی از خاک افغانستان را هدف حملات موشکی خود قرار داد.
یک سخنگوی سفارت آمریکا در اسلام آباد در گفت و گوی تلفنی با خبرنگار ایرنا در اسلام آباد ، از انجام چنین دیداری اظهار بی اطلاع کرد .
وی گفت : اطلاعی از این دیدار ندارم و نمی توانم در این باره اظهار نظر کنم.
مطبوعات پاکستان چند روز پیش نیز نوشته بودند که "مولوی عبدالرحمان" یکی از مقامات گروه طالبان برای دیدار و گفت و گو با مقامات آمریکایی به واشنگتن سفر کرده است.
آمریکا پیش از این اعلام کرده بود به علت عدم شناسایی طالبان به عنوان دولت قانونی افغانستان حاضر به دیدار با مقامهای این گروه نیست.
* ا . ه *