خاتمی :امیدواریم انطورکه شان ملت ایران است دراجلاس هزاره سازمان ملل حضوریابیم # تهران ، ایرنا: 13 شهریور 1379 برابر با سوم سپتامبر 2000 حجت الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی رئیس جمهوری اسلامی ایران ، پیش از ظهر یکشنبه و به هنگام ترک تهران به مقصد نیویورک ،درگفت وگوی کوتاهی با خبرنگاران،اظهارامیداواری کرد تا ان طور که در شان و منزلت ملت ایران است در اجلاس هزاره سازمان ملل متحد حضور یابد.
وی گفت که این اجلاس زمینه ای را فراهم می اورد که سران کشورها با یک - دیگر گفت وگو کنند و در مجموع موقعیت بسیار مناسبی برای ارائه دیدگاههای جمهوری اسلامی ایران و کشورهایی که علاقمند به این دیدگاهها هستند می باشد.
معمارگفت وگوی تمدن ها با اشاره به ابتکار جمهوری اسلامی ایران در پیشنهاد این سال به عنوان سال "گفت وگوی تمدن ها" اظهار امیدواری کرد که در این بخش موفق عمل شود.
رئیس جمهوری با اشاره به اهمیت اجلاس هزاره سازمان ملل متحد ، آنرا مهمترین اجلاس پایان هزاره دوم نامید که تقریبا تمامی سران کشورهای جهان در آن شرکت می کنند.
خاتمی گفت : اجلاس نیویورک نگاهی به آنچه اتفاق افتاده و نیز چشم اندازی به قرن آینده دارد.
وی با اشاره به پیام مقام معظم رهبری در اجلاس ادیان ، برگزاری آن را نشان دهنده نگاه بشریت به معنویت دانست .
رئیس جمهوری مجالس کشورها را مجاری حاکمیت مردم بر سرنوشت خود نامید و بر اهمیت نشست سران بین المجالس تاکید کرد.
خاتمی مواضع جمهوری اسلامی ایران را شفاف خواند و گفت که این مواضع بر کسی پوشیده نیست اما، مدت زمان اختصاص یافته برای سران کشورها محدود است و باید کوشید مواضع و جهت گیری هایمان را در همین زمان کوتاه بیان کنیم.