۱۳ شهریور ۱۳۷۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5640981
۰ نفر
بزرگترین اجتماع رهبران جهان در نیویورک # نیویورک ، ایرنا: 13 شهریور 1379 برابر با سوم سپتامبر 2000 روسای جمهوری و شخصیت های برجسته بیش از 160 کشور جهان برای شرکت در اجلاس هزاره سازمان ملل به تدریج طی سه روز آینده وارد نیویورک می شوند.
این اجلاس که از روز چهارشنبه 16 شهریور به مدت سه روز در مقر اصلی سازمان ملل برگزار می شود بزرگترین اجتماع رهبران جهان در طول تاریخ بشمار می اید.
در میان فهرست شرکت کنندگان در اجلاس هزاره سران سازمان ملل ، چهره های شناخته شده ای نظیر "سید محمد خاتمی" رئیس جمهوری اسلامی ایران، ، "جیانک زمین" رئیس جمهوری چین ، "ژاک شیراک" رئیس جمهوری فرانسه،"ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه، "بیل کلینتون" رئیس جمهوری آمریکا، "تونی بلر" نخست وزیر انگلیس، "فیدل کاسترو" رهبر کوبا، "یاسر عرفات" رئیس حکومت خودگردان فلسطین و "عبدا..." پادشاه اردن دیده می شوند.
برخی از سران کشورهای جهان نظیر پوتین، برای نخستین بار است که به آمریکا سفر می کنند.
آمریکا امکانات ویژه ای برای تظاهرات مخالفان کشورها علیه رهبران 90 کشور جهان فراهم کرده است تا دمکراسی خود را به رخ هیات های شرکت کننده در اجلاس هزاره سازمان ملل بکشد.
در این بین کشورهایی نظیر چین که رقیب سیاسی با آمریکا محسوب می شوند و یا با مشکل سیاسی با واشنگتن مواجه هستند با تظاهرات گسترده تر مخالفان خود روبرو خواهند بود.
گفته می شود در حاشیه این اجلاس برخی دشمنان دیرین نیز ممکن است با یکدیگر ملاقات کنند. "گوریراب" رئیس مجمع عمومی سازمان ملل ابراز امیدواری کرد در حاشیه اجلاس هزاره سران در سازمان ملل فیدل کاسترو رهبر کوبا و بیل کلینتون رئیس جمهوری آمریکا با یکدیگر گفت و گو کنند.
وی حتی پیشنهاد کرده است اتاقی برای این امر اختصاص یابد.
ورود تدریجی شخصیت های برجسته جهان به نیویورک چهره این شهر بین- المللی را دگرگون ساخته است.
دست اندرکاران امور نیویورک بویژه "رودلف جولیانی" شهردار شهر، تمامی امکانات خود را برای پذیر ایی و امنیت رهبران جهان که برای مدت سه روز از چهارشنبه 16 تا جمعه 18 شهریور ماه در نیویورک گردهم خواهند آمد ، بسیج کرده است.
بیش از یکهزار و 300 خودرو برای نقل و انتقال سران کشورهای جهان اختصاص یافته است.
هشت هزار پلیس نیز در اطراف محل برگزاری اجلاس مستقر می شوند.
رهبران جهان در 34 هتل بزرک نیویورک که برخی از آنها در آسمانخراش های شهر جای گرفته اند ، اسکان داده شده اند.
تعدادی از خیابان های نیویورک در این مدت به روی عموم بسته خواهند بود و بزرگراه ها نیز در بعضی ساعات برای نقل و انتقال سران کشورها اختصاص خواهد یافت.
گفته می شود اجلاس سه روزه هزاره سران در حدود ده میلیون دلار برای شهر نیویورک هزینه در بر خواهد داشت که دولت فدرال پرداخت تنها نیمی از این هزینه ها را تقبل کرده است.