۱۲ شهریور ۱۳۷۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5640954
۰ نفر
ایده گفت وگوی تمدن ها ، نهادهای سازمان ملل را فعال کرده است # سازمان ملل، ایرنا: 12 شهریور 1379 برابر با دوم سپتامبر 2000 ایده " سید محمد خاتمی " رئیس جمهوری اسلامی ایران مبنی بر گفت و گوی تمدنها در آستانه هزاره جدید ، نهادهای سازمان ملل را فعال کرده است.
"اندرو ریدالف " نماینده یونسکو در سازمان ملل به خبرنگار ایرنا گفت: ایده آقای خاتمی مبنی بر گفت و گوی تمدنها در بردارنده هسته وجودی اهداف سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی سازمان ملل (یونسکو ) است و این سازمان تلاش دارد با برنامه های مختلف از این ایده برای تحقق اهداف خود استفاده کند.
"جیاندومینیکو پیکو " نماینده ویژه " کوفی عنان " دبیر کل سازمان ملل در امور گفت وگوی تمدنها نیز به ایرنا گفت : من به عنوان نماینده ویژه دبیرکل در مقوله گفت وگوی تمدنها ، صرفا می توانم به فعالیت های دبیرکل اشاره کنم ، اما اندیشه گفت و گوی تمدنها ، باعث تحرک و فعالیت بسیار در بین جوامع مدنی و دیگر نهادهای سازمان ملل و بویژه کشورهای عضو این سازمان شده است و من قادر نخواهم بود درباره تمامی این فعالیت ها اظهار نظر کنم، لذا صرفا برنامه هایی را که در چارچوب وظایف نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در حال پیگیری است را بیان خواهم کرد.
پیکو افزود: در درجه نخست ما گروهی از اندیشمندان و شخصیت های مهم و شناخته شده جهانی را در ارتباط با گفت و گوی تمدنها انتخاب کرده ایم که از هم اکنون کار خود را در این زمینه آغاز کرده اند. هدف از این اقدام ایجاد یک بازتاب عمده در ارتباط با مقوله " گفت و گوی تمدنها" است.
پیکو گفت : کتاب ارزنده ای توسط شخصیت های جهانی در دست تهیه است که تابستان آینده آماده خواهد شد. در این کتاب چگونگی حل وفصل مسئله "تنوع" توسط سازمان ملل در دهه آینده، تشریح خواهد شد.این کتاب تا پایان تابستان آینده به هنگام تشکیل مجمع عمومی آینده در سال 2001 ، تقدیم کوفی عنان خواهد شد که وی نیز به نوبه خود این کتاب را به مجمع عمومی ارایه خواهد داد.
نماینده دبیر کل سازمان ملل گفت : ما درحال حاضر سرگرم تدارک برنامه ـ های جدیدتری هستیم . به اعتقاد من بهترین راه برای ترویج پیام " گفت و گوی تمدنها"،نشان دادن الگوی مناسب است، برای اینکه برجای گذاشتن الگو و مثال خوب، بهترین وسیله برای ارسال پیام است.
پیکو گفت: ما تصمیم گرفته ایم 12 فیلم کوتاه تلویزیونی تهیه کنیم که هر یک 30 ثانیه خواهد بود. این 12 فیلم در ماه های آینده تولید خواهد شد و در اختیار شبکه های تلویزیونی در سراسر جهان قرار خواهد گرفت و پخش خواهد شد.
به این ترتیب ، اولین فیلم در ماه ژانویه سال 2001 پخش خواهد شد و به همین ترتیب هر فیلم در هر ماه محور پخش شبکه های تلویزیونی سراسر جهان قرار خواهد گرفت.
این فیلم ها ، حاوی تصاویر و سرگذشت و روایت کننده زندگی سربازان گمنام "گفت و گوی تمدنها" در سراسر جهان و در ادوار مختلف خواهد بود.این سربازان گمنام، کسانی هستند که در گمنامی تلاش و مجاهدت فراوانی برای غلبه بر تفرقه و نفاق در بین ابناء بشر انجام داده اند.
در اینجا منظور من همه انواع تفرقه ، جدایی و گسستگی است. از جدایی فرهنگی گرفته تا جدایی زبان ، جدایی مذهبی و جدایی قومی . اینها افرادی هستند که برای ایجاد "پل" و برداشتن این شکاف و جدایی، همت والایی به خرج داده و موفق شده اند.نباید فراموش کرد که پیام گفت و گوی بین تمدنها جوهره و اساس کار و فعالیت سازمان ملل را تشکیل می دهد.
پیکو گفت: سازمان ملل برای معرفی موضوع " گفت و گوی تمدنها " به مردم جهان با مقام های ارشد دولتی در کشورهای مختلف جهان تماس گرفته است و حتی سازمان ملل یک " صفحه خانه " بر روز اینترنت ( وب سایت ) به نام " یو.ان دایالوک " در سپتامبر سال جاری راه اندازی می کند و این وسیله فنی خوبی برای تماس با سازمان ملل و اطلاع یافتن از اقداماتی است که این سازمان در ارتباط با گفتگوی تمدنها انجام داده و یا خواهد داد و مهمتر اینکه نباید فراموش کرد که نهادهای وابسته به سازمان ملل از جمله "یونسکو" نیز یک سلسله اقداماتی را در این ارتباط برنامه ریزی کرده است که "متسورا" دبیرکل یونسکو ، پیگیر تحقق این برنامه ها می باشد.