یک مقام دولت اسلامی افغانستان: 8 فرمانده طالبان در تخار کشته شدند # اسلام آباد، ایرنا: 22 مرداد 1379 برابر با 12 اوت 2000 رییس "مجمع فرهنگی و تحقیقاتی اسلامی افغانستان" خبر داد که در جریان تهاجم اخیر گروه طالبان برای تصرف تالقان مرکز استان تخار در شمال شرقی افغانستان، هشت فرمانده ارشد این گروه کشته شدند.
"عبدالقادرامامی غوری" که از مسوولان جبهه متحد اسلامی افغانستان نیز می باشد، روز شنبه به ایرنا در پیشاور گفت: در جریان این تهاجم دهها تن از نیروهای طالبان نیز کشته شدند.
این مقام دولت اسلامی افغانستان افزود: یکی از فرماندهان کشته شده "ملا عبدالباری" فرمانده کل جبهه های شمال و فرمانده نیروهای طالبان در منطقه تخار بوده است .
وی اظهار داشت: مولوی عبدالرحیم، مولوی محمدامین، مولوی محمد اختر، مولوی محمد ولی و ملا قندهار از دیگر فرماندهان طالبان بودند که در جریان حمله به تالقان جان خود را از دست داده اند.
گروه طالبان از دو هفته پیش حملات شدیدی را برای تصرف تالقان مرکز استان تخار و پایگاه عمده سیاسی- نظامی جبهه متحد آغاز کرد که بر اساس گزارشهای رسیده نیروهای این گروه پس از تصرف "نهرین" و "برکه اشکمش" در نزدیکی تالقان با بن بست مواجه شده و تلفات سنگینی را متحمل شدند.
"عبدالقادر امامی غوری" همچنین اعلام کرد که احمد شاه مسعود فرمانده نظامی جبهه متحد بزودی حملات خود را برای بازپس گیری بخشداری های "نهرین" و "برکه اشکمش" آغاز خواهد کرد.