عنان خواستار تعقیب و مجازات عاملان قتل هفت شهروند افغانستانی شد # سازمان ملل ، ایرنا: 19 مرداد 1379 برابر با نهم اوت 2000 دبیـرکل سازمـان مـلل ، خـواستار تعقیب و مجازات عاملان قتل هفت تن از شهروندان افغانستانی شاغل در امر مین زدایی در غرب این کشور شد.
"مانوئل المیدا اسیلوا" سخنگوی دبیرکل سازمان ملل ، روز سه شنبه ، در نیویورک به خبرنگاران گفت: " کوفی عنان " از شنیدن خبر کشتار این گروه از شهروندان افغانستانی که در عملیات انساندوستانه مین زدایی شرکت داشتند، شگفت زده و متاثر شده است.
سخنگوی کوفی عنان ، اظهارداشت : دبیرکل سازمان ملل ، از کلیه طرفهای درگیر در مناقشات افغانستان خواسته است ، با اتخاذ تدابیری فوری ، عـوامـل ارتکاب این جنایت را شناسایی و به دست عدالت بسپارند.
وی ، افزود : دبیرکل سازمان ملل ، ابراز امیدواری کرده است، اقدامات لازم برای حفظ امنیت کارکنان امدادرسان سازمان ملل در افغانستان به عمل آید.
دبیرکل سازمان ملل ، در ضمن ، در پیام تسلیتی برای خانواده قربانیان این جنایت ، گفته است که، ادامه مین گذاری در افغانستان ، جان شهروندان و کارکنان خدمات انساندوستانه سازمان ملل را همچنان تهدید می کند.
در حال حاضر، حدود پنج هزار شهروند افغانستانی، در عملیات مین زدایی در این کشور ،که زیر نظر سازمان ملل انجام می شود، مشارکت دارند.