شرکتهای نفتی استرالیاازشانس خوبی برای سرمایه گذاری درایران برخوردارهستند # تهران ، ایرنا: 10 مرداد 1379 برابر با 31 جولای 2000 وزیر امور خارجه استرالیا سفر خود به جمهوری اسلامی ایران را " بسیار مفید و موفقیت آمیز" توصیف کرد و گفت: شرکت های استرالیایی از شانس خوبی برای سرمایه گذاری و مشارکت در ایران بویژه در امور نفت و گاز برخوردارند.
"الکساندر داونر" وزیر خارجه استرالیا ، این مطلب را امروز دوشنبه در پایان سفر دو روزه خود به تهران و در گفتگو با خبرنگاران داخلی و خارجی عنوان کرد.
وی با اشاره به مذاکراتی که با رییس جمهوری ، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ، وزیر امور خارجه و نیز رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی داشته است ، گفتگو با مقامات ایرانی را فرصت بسیار خوبی برای تبادل نظر دوجانبه دانست.
وزیر امور خارجه استرالیا در بخش دیگری از این مصاحبه ، فضای گفتگوبا مسوولان ایرانی را " سازنده و باز " توصیف کرد و گفت : این نشاندهنده رشد روابط است که می توانیم هم راجع به نکات مثبت و هم در مورد مسایلی که بحث درباره آنها مشکل است ، مذاکراتی داشته باشیم .
داونر در خصوص احتمال سرمایه گذاری شرکتهای استرالیایی در صنایع نفت و گاز ایران گفت: نمایندگان دو شرکت استرالیایی در این سفر مرا همراهی می کردند و می توانم بگویم در زمینه نفت و گاز احتمال انعقاد قرار دادهای بسیار بزرگی وجود دارد.
وزیر امور خارجه استرالیا در مورد واکنش احتمالی واشنگتن در قبال سرمایه گذاری آن کشور در صنعت نفت ایران ، اظهار داشت : آمریکا موضع تحمل آمیزی در مورد شرکت های اروپایی که با ایران ارتباط دارند در پیش گرفته و ما هم کمتر از آن انتظار نداریم .
وی افزود : استرالیا تجربه بسیار زیادی در این زمینه دارد و ما فکر می کنیم مناسب است که شرکت های استرالیایی هم در این عرصه سرمایه گذاری کنند.
وزیر امور خارجه استرالیا همچنین از روند توسعه نهادهای مدنی در ایران ابراز خرسندی کرد و اظهار داشت: از سفر به جمهوری اسلامی ایران خاطرات خوشی را همراه خواهد برد.
گفتنی است که وزیر امور خارجه استرالیا علاوه بر دیدار با رییس جمهوری ، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و وزیر نفت ، طی دو دوره مذاکره و تبادل نظر با همتای ایرانی خود در مورد مسایل مورد علاقه دو کشور به رایزنی پرداخت.
وی دومین وزیر امور خارجه استرالیا است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون به ایران سفر کرده است .