مهاجرانی : آزادی و مدارا از دلایل اوج تمدن ایرانیان است # تهران ، ایرنا: 22 تیر 1379 برابر با 12 جولای 2000 وزیر فرهنک وارشاد اسلامی، آزادی و مدارا را از دلایل اصلی ایرانیان برای رسیدن به اوج در تمدن و فرهنک سازی دانست.
عطاا... مهاجرانی روز چهارشنبه در مراسم گشایش نخستین همایش "گفتمان ایرانیان" گفت : هر زمان که ایرانیان از ازادی و مدارا فاصله گرفتند از ان اوج و عظمت در تمدن و فرهنک دور شدند.
وی افزود : تحت هیچ عنوان نمی توان از هویت ایرانی بودن فاصله گرفت و یا ان را فراموش کرد زیرا ایرانی بودن برای هر فرد ایرانی، پشتوانه ای از افتخارات است.
مهاجرانی خاطر نشان کرد : هویت ایرانی ، هویتی نیست که بتوان ان را فراموش کرد بلکه با یاد ان می توان به سرچشمه ای از مفاخر رسید. جغرافیا، تاریخ ، تمدن ، فرهنک و شخصیتهای بزرک علمی و فرهنگی این مرز و بوم ، منابعی است که باید به ان تکیه کرد .
وزیر فرهنک و ارشاد اسلامی همچنین گفت : همه ایرانیان داخل و خارج از کشور ضرورت دارد این هویت تاریخی و ملی را بیاد داشته باشند و ان را به فرزندان خود بیاموزند.
به گفته مهاجرانی ، توجه به اسلام و معنویت دینی و زبان فارسی از پشتوانه های جدی است که هویت ایرانی ما را شکل می دهند.
وی با اشاره به این که تاریخ سیاسی و تمدن و فرهنک ایران باید به این سئوال پاسخ دهند که چرا در مقاطعی جامعه ایرانی ما در اوج بوده، و زمانی از ان اوج و عظمت بدور بودیم ، گفت : این تجربه ها به ما کمک خواهد کرد تا بار دیگر در اوج قلمرو فرهنک و تمدن خود قرار بگیریم.
وزیر فرهنک و ارشاد اسلامی که در جمع ایرانیان خارج و داخل سخن می گفت ، ادامه داد : نمی توان ایرانی بود ، ولی دغدغه ایران را نداشت.
یکی از مهمترین سرمایه ها که دولت و حکومت باید به ان بیاندیشد ، سرمایه تخصصی و توانایی علمی ایرانیان خارج از کشور است .
وی افزود : کشور برای پیشرفت در تکنولوژی ، کشاورزی ، خدمات و تمامی حوزه ها ، نیازمند افراد متخصص وتوانای مقیم خارج کشور است .
مهاجرانی با بیان این نکته که تمامی ایرانیان متخصص خارج از کشور رابطه خود با ایران را پررنک نمایند گفت که این ارتباط در واقع صرفا" رابطه با دولت و حکومت نیست بلکه رابطه با یک کشور و ملت است که باید پابرجا و قوام داشته باشد.
وی اظهار داشت: باید به نوعی ایرانیان مقیم خارج نسبت خود را با کشور بدست اوردند و در صدد تقویت ان باشند.
مهاجرانی تاکید کرد : باید این همایش هر ساله برگزار شود و تلاش کنیم که ایرانیان خارج از کشور در قالب انجمنهای علمی و فرهنگی در این همایش حضور فعال داشته باشند .
وی ، ساماندهی انجمنهای علمی و فرهگی را از اهم وظایف ایرانیان مقیم در خارج از کشور ذکر کرد و گفت : این تلاش شما می تواند کمکی برای شناسایی زبان تمدن و فرهنک ایران به فرزندان ایرانیانی که در خارج بدنیا آمده اند باشد.
همایش " گفتمان ایرانیان " که به همت اداره کل امور فرهنگی ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنک و ارتباطات اسلامی برگزار شد، به مدت دو روز در ادامه دارد.
. ز .