چهارکشور ساحلی دریای خزر، درتعیین رژیم حقوقی این دریا،توافق نظر دارند # باکو، ایرنا: اول تیر 1379 برابر با 21 ژوئن 2000 " ناطق علی اف "، رییس شرکت دولتی نفت جمهوری آذربایجان، در مصاحبه با نشریه " آزاد آذربایجان " چاپ باکو، گفت: روسیه، قزاقستان و ترکمنستان به مرور زمان به این نتیجه رسیده اند، کـه پیشنهاد جمهوری آذربایجان مبنی بر تقسیم دریای خزر به بخش های ملی، مناسب می باشد.
این نشریه، در شماره روز چهارشنبه خود به نقل از این مسوول می نویسـد: کشورهای یادشده اکنون از این اصــل جانبداری می کنند به طـوری که روسیــه و قزاقستان تفاهم نامه ای نیز براساس آن تهیه کرده اند.
" ناطـق علی اف " تصـریح کرد: می توان گفت کـه، در حال حاضر چهار کشـور ساحلی دریای خزر از تقسیم این دریا به بخش های ملی پشتیبانی می کنند، ولــی ایران، تقسیم دریا به قسمت های مساوی را پیشنهاد می دهد.
به نوشته این نشریه، رییس شرکت نفت دولتی جمهوری آذربایجان پیشنهـاد ایران را فاقد وجهه حقوقــی و سیاسی خوانده و در عین حال گفته که لازم است این قبیل مسایل پیچیده از راه مذاکره بین همه کشورهای ساحلی حل شود.
" ناطق علی اف " به این نشریه خاطرنشان ساخته است که، اختلاف نظر موجود بین جمهوری آذربایجان و ترکمنستان نیز به دنبال دیدار و مذاکـره رییســان جمهوری دو کشور در جریان نشست سران کشورهای عضو "اکو" در تهران، می تواند قابل حل باشد.
رییس شرکت دولتی نفت جمهوری آذربایجان در این مصاحبـه، انتقــال نفت کشورش از طریق ایران را در صـورت مقرون به صرفه بودن امکان پذیر خوانده و گفته است: اکنون پیشنهاد جدیدی نیز مبنی بر پالایش و تصفیه نفت خام جمهوری آذربایجان در پالایشگاه های ایران مطرح می باشد.
وی، با تاکید براینکه "باکو مسیر ایران را همواره مدنظر داشته است"، یادآور شد: در صورتی که انتقال نفت جمهوری آذربایجان از طریق اراضی ایران در مقایسه با مسیرهـای " باتومی " و " نوروسیسک " مناسب تر باشد، می توان از آن مسیر استفاده کرد.
رییس شرکت دولتی نفت جمهوری آذربایجان، اجـرای طرح خط لولـه انتقـال نفت " باکو ـ تفلیس ـ جیهان " را به رغم برخی اظهارنظرهـای موجود، از نظر سرمایه گذاری، برای کشورش مناسب و ثمربخش توصیف کرد.
وی به نشریه "آزاد آذربایجان" گفت: زمانی فرا خواهد رسید که دولت هاو شرکت های مختلف جهان برای مشارکت در این طرح به رقابت خواهند پرداخت.
" ناطق علی اف " در مـورد نیـاز کشــورش به گــاز طبیعی، گفت: جمهوری آذربایجان در شرایط فعلی سالانـه حدود شش میلیارد مترمکعب گاز تولید می کند که این مقدار نمی تواند پاسخگوی نیازهای داخلی باشد.
وی، ابراز اطمینـان کـرد که، ظرف چند سال آینده و بــا بهره برداری از حوزه دریایی " شاه دنیز" جمهوری آذربایجان به یک صادرکننده عمده گاز تبدیل خواهد شد.