۱۷ خرداد ۱۳۷۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5631563
T T
۰ نفر
ایران ، یکی از ده منطقه نمونه دنیا از لحاظ محیط زیست طبیعی است # تهران ، ایرنا: 17 خرداد 1379 برابر با ششم ژوئن 2000 معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست گفت : ایران به عنوان یکی از ده منطقه نمونه دنیا به لحاظ محیط زیست طبیعی شناخته شده است.
"انوشیروان نجفی " روز سه شنبه به مناسبت هفته محیط زیست ( از 16 خرداد) در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود : محیط زیست طبیعی ایران به لحاظ تنوع اکوسیستم، گونه های گیاهی و جانوری و ذخایر ژنتیکی باارزش ، در دنیا شناخته شده است.
وی گفت : هم اکنون هشت میلیون هکتار از عرصه های طبیعی ایران شامل ده پارک ملی ، پناهگاههای حیات وحش و آثار طبیعی ملی تحت پوشش و حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست است که بااجرای مصوبه اخیر شورایعالی حفاظت محیط زیست ، یک میلیون و 200 هزار هکتار دیگر که عمدتا از عرصه های جنگلی است، تحت پوشش این سازمان قرار می گیرد.
نجفی در خصوص کاهش تخریب منابع طبیعی داشته، اظهارداشت: افزایش جمعیت در تمام جوامع بشری، عامل اصلی فشار و تخریب محیط زیست محسوب می شود و اگر بهره برداری از منابع معقولانه و حساب شده نباشد، با حفاظت و توسعه پایدار مغایر خواهد بود.
وی کاهش میزان بارندگی درایران تا میزان کمتراز یک سوم متوسط بارندگی دنیا را یکی از عوامل تخریب منابع طبیعی نام برد وافزود: چرای بی رویه دام، از دیگر عوامل تخریب منابع طبیعی در ایران به حساب می آید بطوری که هم اکنون بیش از سه برابر ظرفیت مناطق ، دام در عرصه های طبیعی چرا داده می شوند.
وی همچنین، توسعه زراعت در اراضی شیب دار، عدم مدیریت جامع منابع آب ، بخشی نگری دستگاههای مختلف ، بهره برداری از منابع تجدید ناشدنی و عدم تخصیص سهم قابل توجهی از درآمد آن برای احیا و بازسازی عرصه های طبیعی ، بهره برداری از جنگل ها برای تامین چوب و نیازهای دیگر، تغییر کاربری ، بهره برداری های غیرمجاز و ضعف بخش دولتی در برخورد با متخلفان را از جمله عوامل تخریب منابع طبیعی در ایران ذکر کرد.
وی درمورد گونه های کمیاب و نادر جانوری ایران و مسایل حفاظتی آنها گفت: هم اکنون 750 گونه جانوری در ایران زندگی می کنند که خطر انقراض ، برخی از آنها را تهدید می کند.
وی افزود: اصلی ترین علت وضعیت نامطلوب این نوع جانوران، تخریب زیستگاههای طبیعی و اثرات عوامل تخریب بر منابع طبیعی است که باعث از بین رفتن زیستگاهها و محیط زیست آنها می شود و امیدواریم با تدوین واجرای طرحهایی همچون طرح " حفاظت از زیستگاه یوزپلنک آسیایی " بتوانیم نسبت به احیای زیستگاههای این جانوران و نجات این گونه های با ارزش ازخطر انقراض اقدام کنیم.
نجفی درمورد تالاب های ایران گفت : هم اکنون 20 تالاب ایران ، به عنوان تالاب بین المللی شناخته شده اند.
وی افزود: ارزش مستقیم و غیرمستقیم تالاب ها در سال ، 15 هزار دلار در هر هکتار برآورد می شود در صورتی که این عدد برای زراعت ، 90 دلار در هر هکتار و برای جنگل و مرتع کمتر از 400 دلار درسال محاسبه می شود.
وی اظهارداشت : تدوین استراتژی ملی تنوع زیستی واجرای طرح جامع مدیریت تالاب های ایران با همکاری برنامه عمران سازمان ملل و همچنین اجرای طرح حفاظت از زیستگاههای درنای سفید سیبری با همکاری چند کشور منطقه و کنوانسیون حفاظت از گونه های مهاجر و صندوق جهانی تسهیلات جهانی محیط زیست می تواند در حفاظت از تالاب ها و محیط زیست برخی پرندگان مثمرثمر باشد.