۵ خرداد ۱۳۷۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5630306
۰ نفر
استقبال مطبوعات آمریکا از تهدید روسیه علیه طالبان # نیویورک ، ایرنا: پنجم خرداد 1379 برابر با 25 مه 2000 مطبوعات صبح پنجشنبه آمریکا،از تهدید وزیران خارجه و دفاع روسیه علیه طالبان استقبال کرده و اخبار مربوط به این رویداد را در صفحه های مهم خـود به چاپ رساندند.
دولت روسیه، در روزهای گذشته، چند پیام هشدارگونه برای طالبان به خاطر کمک به نیروهای چچن ارسال و از جمله به صراحت تاکید کرده است،در صورتی که طالبان از جنگجویان چچنی حمایت کند،دست به حملات هوایی علیه این کشور خواهد زد .
روزنـامه " نیویورک تایمز " ، روز پنجشنبه نوشت: "ایگور ایوانف" وزیر خارجه روسیـــه اعلام کرد، این کشور گامهای انتقامجویانه برای مبارزه با هر گونه اقدام از سوی افغانستان بر خواهد داشت .
مقامهای روسیه اعلام کردند : کرملین درحال حاضر هیچگونه حمله زمینی به افغانستان را برنامه ریزی نکرده است و چچن تنها موضوع مورد نظر روسیه نیست بلکه حمایت شورشیان اسلامی از جنگجویان در ازبکستان و دیگر نقاط شوروی سابق در آسیای مرکزی نیز موجب نگرانی شده است.
مقامهای آمریکا به موضع دولت کلینتون در یـک هفته پیش از ملاقات پوتین رئیس جمهور روسیه با کلینتون رئیس جمهور آمریکـا اشاره ای نکردند و گفتند، بن لادن تهدید بزرگی برای منطقه به شمار می رود،اما با گسترش جنک چچن نکته مثبتی عاید نخواهد شد.
روزنامه "وال استریت ژورنال" نیز با اشاره به این نکته نوشت: "ســرجی ایوانف" وزیـــر دفاع روسیه اعلام کرد، احتمال حمله به افغانستان را تکذیب نمی کند.
گــروه طالبان نیز کمک به جنگجویان چچنی را تکذیب کرده و گفته است در صورت حمله روسیه دست به اقدامات انتقامجویانه خواهد زد.