تیری لارسن: پیروزی لبنان بر اسراییل مردم جهان را شگفتی زده کرده است # بیروت ، ایرنا: پنجم خرداد 1379 برابر با 25 مه 2000 "تیری لارسن" ، فرستاده "کوفی عنان" ، دبیر کل سازمان ملل به خاورمیانه گفت: "پیروزی شکوهمند لبنان بر اسراییل ، مردم جهان را شگفتی زده کرده است".
وی چهارشنبه شب به هنگام ورود به بیروت افزود: "شیوه ای که مردم لبنان ، جنوب را پس از 22 سال اشغال آزاد کردند ، بی نظیر است".
لارسن که از فلسطین اشغالی به بیروت آمده ، گفت: "سازمان ملل یک پــارچه شدن سرزمین لبنان را به دولت و مردم این کشور صادقانه تبریک می گوید".
وی گفت: "در گوشه و کنار جهان کشمکش هایی وجود دارد که با دشـواری حل و فصل می شود. اما طرف های درگیر در جنوب لبنان مسوولانه عمل کردند".
به گفته فرستاده عنان "سازمان ملل در روزهای اخیر تحولات جنوب لبنان را از راه شبکه های تلویزیونی مشاهده کرده و احساس می کند که لبــنان ، آینده خوبی در پیش خواهد داشت".
لارسن افزود: "دبیر کل سازمان ملل ، نیازمندی های مـــربوط به عقب نشینی اسراییل را مشخص کرده و پیگیری های خود را برای تایید خروج کامل اسراییل از لبنان ادامه خواهد داد".
وی تاکید کرد: "خروج کامل اسراییل از خاک لبنان ، انـــهدام پایگاه های نظامیان اسراییل در جنوب و انحلال تشکیلات شبه نظـــامیان و خارج کردن همه تـجهیزات و جنک افزارهای ارتش اسراییل از لبنان ، از جمله مسائلی است که فرستاده دبیر کل سازمان آنها را پیگیری می کند".
فرستاده دبیر کل سازمان ملل در این سفر با "امیل لحود" رییس جمهـــوری و "سلیم الحص" نخست وزیر لبنان درباره تـحولات منطقه پس از خروج اشغالگران و آزادی جنوب بحث و تبادل نظر می کند.
تیری لارسن ، ماه گذشته در دیــدار بـــا مسوولان کشورهای منـطقه و رژیم صهیونیستی ، درباره راه های اجرای قطعنامه 425 شورای امنیت سازمان بحث و تبادل نظر کرد.