یک منبع اسپانیایی ازاعزام 8هزار نیروی کلاه آبی سازمان ملل به لبنان خبرداد # مادرید ، ایرنا: پنجم خرداد 1379 برابر با 25 مه 2000 یک منبع خبری اسپانیا روز پنجشنبه اعلام کرد،"کوفی عنان" دبیرکل سازمان ملل خواستار استقرار هشت هزار نیروی کلاه آبی در منطقه جنوب لبنان شده است.
روزنامه "آ.ب.ث " همچنین به نقل از سخنان "خوسپ پیکه" وزیرامور خارجه اسپانیا در اجلاس روز چهارشنبه وزیران کشورهای عضو ناتو در شهر فلورانس ایتالیا افزود: اسپانیا احتمالا در طرح سازمان ملل برای اعزام و استقرار نیروهای پاسدار صلح به جنوب لبنان مشارکت می کند.
این منبع اضافه کرد،اسراییل به 22 سال اشغال نظامی خود در جنوب لبنان خاتمه داد و پیش روی سریع نیروهای اسلامی حزب الله و فرار هواداران اسراییل در جنوب لبنان باعث شد تا قطعنامه 425 سال 1978 شورای امنیت سازمان ملل پس از 22 سال تاخیر به اجرای در آید.
این روزنامه نوشت، بیش از دو دهه جنک و بحران در این منطقه باعث مرک هزاران تن از نیروهای اسرائیلی شده بود و برخی از ناظران سیاسی عقب نشینی اسراییل را یک شکست نظامی در طول پنجاه سال حیات آن می دانند.
روزنامه "آ.ب .ث " با اشاره به برپایی جشن پیروزی در لبنان افزود، جهان عرب و ایران شکست اسراییل را جشن گرفتند.
روزنامه ال موندو نیز می نویسد، عقب نشینی غیره منتظره و عجولانه اسراییل از جنوب لبنان و کنترل مجدد نیروهای حزب الله بر مناطق اشغالی جنوب، فرصت های جدیدی را برای صلح و بروز خطرات تازه دراین منطقه راهبردی پدید آورده است .