۱۶ اردیبهشت ۱۳۷۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5627731
۰ نفر
سزر ، رییس جدید جمهوری ترکیه کیست ؟ # آنکارا ، ایرنا: 16 اردیبهشت 1379 برابر با پنجم مه 2000 احمد نجدت سزر که عصر روز جمعه با رای پارلمان ترکیه به عنوان دهمین رییس جمهوری این کشور برگزیده شد ، در سال 1320 هجری شـمسی در شهر آفیون واقع در بخش مرکزی ترکیه به دنیا آمد.
وی در سال 1342 از دانشکده حقوق دانشگاه آنکارا در رشته حقــوق فارغ التحصیل شد و اندکی بعد به استخدام وزارت دادگستری ترکیه در آمد.
سزر ، در سال 1358 موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه آنکارا شد و در سال 1362 به عضویت دیوان عالی قضائی کشور در آمد.
او در سال 1367 به عضویت هیات مجلس دادگاه قانون اساسی ترکیه بــــر گزیده شد و در سال 1378 با حکم "سلیمان دمیرل" ، رییس جمهوری بــه ریاست دادگاه قانون اساسی ترکیه منصوب شد.
احمد نجدت سزر از سابقه فعالیت سیاسی زیادی برخوردار نیست. امــا در سال گذشته همزمان با سالروز تدوین قانون اساسی در یک سخنرانی پرشور برخی از مواد قانون اساسی کشور را مغایر با منافع فردی و اجتماعی توصیف کرد و خواهان اصلاح این مواد به نفع آزادی بیان ، عقیده و حقوق بشر در ترکیه شد.
وی در سخنرانی خود گفت : "تا زمانی که ابراز عقیده و بیان در قوانین جزائی کشور به عنوان جرم محسوب شود ، جامعه ترکیه نمی تواند راه دمکراسی را بپیماید." این اظهارات و سپس مواضع مثبت او در مورد حقوق بشر ، از وی چهـره یک شخصیت مستقل و محبوب در نزد افکار عمومی و احزاب مخالف ساخته است.
منش و خصوصیات اخلاقی ، مردمی و سابقه روشن در زندگی شغلی و خصوصی از دیگر امتیازهای فردی و اجتماعی سزر است که سبب پشتیبانی تـــمامی رهبران سیاسی ترکیه ، حتی احزاب مخالف از وی شده است.