۱۶ اردیبهشت ۱۳۷۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5627696
۰ نفر
هند کمک نظامی و فروش سلاح به سریلانکا را رد کرد # دهلی نو، ایرنا: 16 اردیبهشت 1379 برابر با پنجم مه 2000 نخست وزیر هند به متحدان حزب حاکم "بی.جی.پی" در ایالت جنوبـی "تامیل نادو" این کشور، اطمینان داد که دولت وی هیچ برنامه ای برای فروش سلاح و کمک نظامی به سریلانکا برای مغلوب کردن گروه ببرهای تامیل در جفنا ندارد.
روزنامه انگلیسی زبان "هندوستان تایمز" روز جمعه ، نوشت: "اتل بیهاری واجپایی" این اطمینان خاطر را روز پنجشنبه هنگام دیدارش با رهـبران احزاب و شرکای دولتش از ایالت تامیل نادو به آنان داد.
متحدان تامیل "بی.جی.پی"، به ویژه حزب حاکم "دی.ام.کی" در ایالت تامیل نادو به رهبری "ام.کارو نانیدی" سر وزیر این ایالت ، شکایت دارند که دولت مرکزی پیش از اعلام آمادگی هند برای کمک به سریلانکا با آنان مشــورت نکرده است.
"واجپایی" به خبرنگاران گفت: موضوع کمک نظامـی و فروش سلاح به سریلانکا مطرح نیست، اما اگر نیاز باشد هند به کلمبو کمک انسان دوستانه خواهد کرد.
وی در پاسخ به نوع کمک های انسان دوستانه هند به سریلانکا گفت: دهلی نو می تواند در صورتی که ضرورت پیش آید مواد غذایی ، دارو و البسه به سریلانکا بفرستد.
همچنین وزیر امور خارجه هند، روز پنجشنبه ، در پارلمان این کشور گفت: دولت با توجه به تشدید برخوردها در شمال سریلانکا ، درخـواست کمک این کشور را با فوریت مورد ارزیابی قرار می دهد.
"جاسوانت سینک" افزود: تحولات اخیر مایه نگرانی شدید هند است و دهلی نو این تحولات را از نزدیک زیر نظر دارد.
" چاندریکا کومار تونگا " رییس جمهوری سریلانگا ، روز چهارشنـبه گذشته گزارشهای منتشره مبنی بر درخواست کمک کشورش از خارج برای مقابله با تهاجم گروه ببرهای تامیل ایلام را تایید کرد.
وی در پارلمان سریلانکا اظهار داشت: برای جلوگیری از پیشروی نــیروهای شورشی ببرهای تامیل به داخل شبه جزیره جفنا، از " کشورهای دوست " درخواست کمک شده است.
رییس جمهوری سریلانکا در سخنان خود به نام هیچ کشور و نوع کمک درخواستی اشاره ای نکرد، اما گزارشهای منابع خبری حاکیست که با شدت یافتن حملات گروه ببرهای تامیل و پیشروی آنها تا 24 کیلومتری شبــه جزیره جفنا در شمال این کشور ، کلمبو از برخی کشورها از جمله هند درخواست کمک نظامی کرده است.